| NubleReapper a întrebat:

Acum trec in clasa a 9a,nu imi place profilul la care am fost repartizat, dupa cat timp ma pot muta cat mai repede?

9 răspunsuri:
| BlackRose03 a răspuns:

Lasa-l pe utilizatorul de mai sus ca nu stie despre ce vorbeste.
Te poti muta abia din al doilea semestru ca ai fost deja repartizat pe acel profil si normal, doar cu transfer.
Inainte de vacanta de iarna trebuie sa dai niste diferente in functie de profilul la care vrei sa te transferi.
De asemenea trebuie sa fie locuri libere si sa ai media mai mare decat a ultimului admis pe profilul respectiv.
Daca iei nota suficient de mare la diferente, ai medie mare pe primul semestru si sunt locuri libere te poti muta.

| NubleReapper explică (pentru BlackRose03):

Daca vreau sa ma mut dupa primul semestru de la profil pedagogic la mate-info sau filologie la alt liceu mai dau diferente?

| BlackRose03 a răspuns (pentru NubleReapper):

Normal.
Chiar daca vrei acelasi profil, dar alt liceu trebuie sa dai diferentele.
De ce? Pai sa zicem ca esti la un liceu slab pe mate info.
Tu esti un elev de nivel mediu si ai calificative bune din moment ce liceul e slab, respectiv obtii note mari lejer.
Dar vrei sa te transferi.Pe acelasi profil,dar la un liceu de elita.
Este doar un loc liber si mai vrea cineva sa mearga la liceul la care vrei sa te transferi si tu.
El vine dintr-un liceu mult mai bun decat cel la care te afli tu in prezent.
Invata mai bine,dar profesorii fiind stricti si notele se dau pe drept el are medii la fel de mari ca si ale tale.
Pai si cum stim care merita sa fie admis stiind ca e doar un loc liber si cei care vor sa se mute sunt aparent la acelasi nivel?
Diferentele, normal.
Si pe baza rezultatului se face transferul.
Daca tu esti la un liceu slab si ai medii mai mari decat unul care este la liceu bun si invata mai bine, atunci ar fi gresit ca tu sa fi admis doar pe baza mediei, iar ala sa ramana pe dinafara.
Deci nu conteaza ca vrei sa te transferi la acelasi liceu pe alt profil sau la alt liceu pe acelasi profil, trebuie sa dai diferentele.

| Elena9328 a răspuns:

Poți să o faci acum. Du-te la secretariatul scolii vezi daca mai sunt locuri la liceul în care vrei sa faci mutarea. Ia ți dosarul și du-te. Că după ce începe școala, nu o mai poți face decât după un semestru.

| NubleReapper explică (pentru Elena9328):

Sunt 28 de elevi, crezi ca mai sunt locuri?

| Elena9328 a răspuns (pentru NubleReapper):

Eu am fost transferată de la un liceu la altul fara să fii început. Și în clasa unde am fost transferată erau 31 și tot a mers. Acum depinde. Du-te și discuta cu secretara scolii de la celălalt liceu la care vrei sa ți faci transferul.

| NubleReapper explică (pentru Elena9328):

Ai Facebook, ma poti ajuta cu mai multe detalii, te rog mult

| Elena9328 a răspuns (pentru NubleReapper):

Nu am Facebook.
Tot ceea ce ți pot spune e sa te duci sa vezi daca poți fi transferat. La liceul în care vrei sa intri. Vezi daca ți da dosarul celălalt liceu la care deja ai intrat. Fiindcă unii nu vor. Încercă. Daca nu reușești, așteaptă un semestru și transferă te.

| asdf2kpower a răspuns:

După primul an.