| marialungu a întrebat:

Acus trec in clasa a 12 si eu habar nu am la ce voi da bac ul, sunt cam dezorientata, ma ajutati dau funda, am de ales intre geogra ( nu imi place deloc) logica- nu am inteles o, psihologie, economie si filozofie? care vi se pare un pic mai usoara?

4 răspunsuri:
| Naoa a răspuns:

Conteaza foarte mult care din ele te atrage mai mult. Incerca sa faci o lista pentru fiecare cu pro si contra. Poti sa cauti pe net modele de subiecte sau care este materia pe care trebuie sa o inveti pentru bac ( de exemplu: la filozofie sunt x capitole, iar la economie sunt mai putine). Alege-o pe cea pe care o poti invata logic. A invata logic e mult mai usor decat sa tocesti pagini intregi.
Mult noroc!

| Euletitia a răspuns:

Buna! Si eu tot in clasa a 12a trec, dar sunt la mate-info. Uite, spre exemplu in clasa a 8a la tezele cu subiect unic am ales geografia pentru ca mi se parea mai usor de abordat decat istoria si am invatat foarte usor cu harta in fata si am luat 10 in ambele semestre. deci daca se da la BAC doar geografia Rpmaniei, pe care o vei face in clasa a 12a te sfatuiesc sa o alegi ca o poti invata foarte usor cu harta si lucrand modele de subiecte ca sa te obisnuiesti cu tipul de cerinte de la examen.dar asta nu stiu sigur:se da doar geografia de a 12a sau toata geografia din liceu? daca se da toata, nu te sfatuiesc pentru ca e destul de urata materia din 9-11 si e mult mai putin logica, trebuie sa o inveti pe de rost. daca e asa, te sfatuiesc sa alegi logica....care chiar e logica. Mie in clasa a 9a mi-a placut foarte mult, invatam gandind lectiile si faceam foarte usor exercitiile, gaseam exemple pentru notiunile studiate folosindu-ma de cunostinttele acumulat la alte materii si cand am vazut la finalul anului un subiect de BAC la logica, mi s-a parut accesibil, desi eu am facut realul si deci dau BACul la alte materii.Acum, important e sa te gandesti si care dintre aceste materii ti-ar ajuta la facultatea pe care vrei sa o urmezi. Daca ai putea sa-mi lasi un mesaj si sa-mi zici la ce facultate te-ai gandit s amergi, ce geografie se da la BAC. la ce ai dat tezele unice intr-a 8a te-as putea ajuta mai mult. Succes!

| claustrofob a răspuns:

Eu te-as sfatuii sa dai la geografie. Poti invata lucrurile practic daca pot sa zic asa.Ai o harta unde lucrurile sunt exacte.Este mult mai usor decat la psihologie sau filozofiehappy...Succes la bac!

| darckcloud a răspuns:

La geografie e mai greu decat la restul pentru ca e materie pe 4 ani, nu pe un an. La logica e mult de inv pe deros deci ar fi cel mai usor sau la psiho. Si eu trebuie sa dau la aceleasi materii dar la geogra e extrem de greu daca nu ai invatat calumea din cls a 9-a. Ai rabdare poate intelegi calumea filozofia ca inca nu ai facut si poate dai la filozofie. Oricm cel mai usor ar fi sa faci meditatii la logica sau psihologie. Succes!