| anonim_4396 a întrebat:

Adesea mama imi spune ca sa maturizez, dar am decat 16 ani, de ce oare? happy si ce intelegeti voi prin a te maturiza la varsta mea?happy

Răspuns Câştigător
| fluturas a răspuns:

Bine ti-am mai raspuns la intrebare, dar nu cred ca are nimic daca iti mai spun o data big grin

probabil mama ta inca te mai vede ca pe un copil (pana la urma si esti unul, ai doar 16 ani big grin, si oricum in ochii parintilor nostri tot copii vom ramane mereu big grin ) si esti baiatwinking, majoritatea baietilor se maturizeaza mai tarziu decat fetele...
probabil a vrut sa spuna sa gandesti mai matur (desi dupa parerea mea gandesti destul de maturwinking ) se poate referi si la faza sa lasi masinutele big grin (desi nu cred ca te mai joci cu masinutele ) sau jocurile, dar sunt persoane si peste 30 de ani care se mai joaca inca jocuri pe calculator big grin, poate isi doreste sa o ajuti mai mult la treburile casei ( acum chiar daca nu esti fata poti sa-i dai o mana de ajutor, esti destul de mare big grin )
si sa renunti la acele gesturi de copilwinking
oricum maturitatea o castigi cu timpul, pe la 20 de ani zic eu ca incepi sa devii mai matur. si greutatile vietii iti influenteaza maturitatea, cu timpul o sa devii mai matur big grin
e bine sa ai o gandire matura, dar uneori e bine sa fii si copil si te joci ca un copil sa gandesti ca un copil si sa nu-ti pese de nimic big grin, e frumos sa fi copil happy si in adancul sufletelor cred ca si cei adulti sunt inca copii big grin
oricum nu cred ca e cazul sa-ti faci griji, poti devenii putin mai responsabil si sa lasi timpul sa treaca, asa te vei maturiza big grinwinking

10 răspunsuri:
| Alex_7297 a răspuns:

Să fii mai cu capul pe umeri...

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E varsta la care incepi sa-ti asumi responsabilitati. Adica de exemplu gatesti si faci curatenie de cate ori e nevoie, asa incat mama ta sa nu mai faca niciodata treburile astea. Te ocupi si de alte lucruri prin gospodarie asa incat as simta si parintii tai ca au fata mare acasa, dar fara sa neglijezi invatatura.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
La vârsta ta îți finalizezi personalitatea, maturizarea vine odată cu eșecurile, pierderile, suferințele sufletești, ratări, etc.
Poate după 20 de ani să-ți mai ceară un pic de maturizare. Până atunci ești tot copil.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrea sa zica sa mai lasi papusile/masinutele! laughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca esti mica.Probabil vrea sa te ajute intr-un fel sa te feresti de unele probleme adolescentine.Sa vezi viata asa cum e ea cu bune si rele si sa fii puternica pentru a putea sa o infrunti cu curaj atunci cand e nevoie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate crede ca la varsta ta, tu te consideri o persoana matura si sa dai dovada de respect si blablabla.asa imi mai zice tata cateodata, dar mereu il ignorhee hee.

| zumba zumba a răspuns:

Brigaela si alex deja a spus totul.

| .::CyBeR::. a răspuns:

Sa nu te mai joci cu papusi, sa nu te crezi super erou, sa nu visezi ca esti nu stiu ce, cam asta inteleg eu.

| Cristinica_5510 a răspuns:

Las-o sa vorbeasca asta imi spune si mama

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa ai grija sa nu te porti ca un copil de 12!
Esti copilul mamei tale toata viata, dar sa nu crezi ca un comportament normal e identic si la 10 si la 16 si la 25 de ani.
Trebuie sa-ti asumi responsabilitatile varstei tale.
Presupun ca mama ta nu-ti spune numai sa te maturizezi, pur si simplu, ci-ti spune si ce asteptari are de la tine, cu ce anume o dezamagesti...

Daca nu-ti faci ordine in lucruri, daca nu stergi praful in camera ta, daca te trimite sa cumperi paine si tu te intorci cu guma de mestecat, atunci nu e in regula.