| Hellene08 a întrebat:

Afară-i toamnă, frunză-mprăştiată,
Iar vântul zvârle-n geamuri grele picuri;
Şi tu citeşti scrisori din roase plicuri
Şi într-un ceas gândeşti la viaţa toată.

Pierzându-ţi timpul tău cu dulci nimicuri,
N-ai vrea ca nime-n uşa ta să bată;
Dar şi mai bine-i, când afară-i zloată,
Să stai visând la foc, de somn să picuri.

Am de scris pentru maine la romana doua figuri de stil si explicate, eu am incercat sa le explic dar nu mi-au iesit ajutati-ma! figurile de stil sunt :frunza imprastiata, nimicuri dulci multumesc mult!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Si eu am acceasi tema.
''Dulci nimicuri" poate fi considerat un epitet dar si o inversiune. Exprima dorinta de a-si aminti de momentele fericite petrecute, fara sa fie intrerupt, izolandu-se pentru un scurt timp de toti. Eu asta am scris. Mai scrii si tu ceva, mai completezi. Succes!