Ai probleme cand vine vorba de alegerea unui cadou?

Cel mai bun cadou vine din suflet si se ofera fara nici un interes. Dar din acest punct de vedere toti suntem vinovati, chiar si TU. Nu te uita in spate, si tu porti aceeasi vina ca noi toti: ai daruit cu intentia de a primi inapoi un zambet.

Acum ca mi-am facut damblaua cu gluma asta seaca, putem merge mai departe. Cui nu ii place sa primeasca un cadou? Dar sa dea? Poate mai putini se incadreaza in a doua categorie, dar banuiesc ca atat eu, cat si tu facem parte din prima. Eu nu am facut mereu parte din primul grup deoarece, ca si multi alti copii, m-am obisnuit mai mult cu primitul decat cu datul. E ceva normal, dar cu cat avansezi mai mult in ani, cu atat mai mult ti se maturizeaza gusturile si incepi sa vezi ca adevarata frumusete se regaseste in a da un cadou. Si in plus incepi sa iti dai seama ca nu are rost sa iti faci griji daca vei primi inapoi sau nu, fiindca daca dai cu intentii bune, sigur vei avea de castigat.Indiferent daca vei fi rasplatit ulterior pentru efortul tau sau nu, parca reactia pe care o vezi in momentul in care primeste respectivul cadou si il desface este destula rasplata.

Dorinta de a darui, desi este un minim necesar, nu este destul din pacate. Trebuie sa tii cont de cateva elemente pe care eu le consider indispensabile cand fac un cadou. Ai putea incerca sa te descurci si fara, dar presupun ca stii deja privirea pe care o face cealalta persoana cand se gandeste ˝ehh, macar a incercat, gestul e oarecum important˝. Eu, cel putin m-am saturat de acea privire si de asta am facut acest mic set reguli care ma asigura ca o sa primesc un zambet cat mai mare si sincer:

1. Studiaza-ti bine ˝victima˝. Indiferent daca iti este prieten bun sau nu, coleg, vecin sau chiar daca nu l-ai intalnit in viata ta, incearca sa afli cat mai multe detalii relevante despre persoana respectiva. Daca e mica sau inalta, poarta ochelari sau nu, cum se imbraca, ce muzica asculta, cum isi petrece timpul liber, cat mai multe detalii posibil.

2. Hotaraste-te ce vrei: practic sau special? In functie de situatia din acel moment, una s-ar putea sa fie mai apreciata decat cealalta. Pune-te un pic in papucii sai si vezi care ar fi cea mai buna alegere. Aceasta conditie este de fapt o prelungire a celei scrisa mai devreme, dar e important sa te gandesti si la acest lucru.

3. Metoda de livrare. Majoritatea apeleaza la clasica ˝am auzit ca e ziua ta, asa ca ia-l de aici si la multi ani˝. Nu zic ca aceasta varianta este gresita, in multe cazuri e chiar recomandata. De exemplu daca faci un cadou sefului tau sau socrului si acesta nu tine prea mult la glume, atunci e mai bine sa mergi pe cale sigura. Mai bine un pic mai plictisitor, decat cu suparare.Dar nu toti oamenii sunt asa. Unii chiar tin la gluma, deci te sfatuiesc sa folosesti o metoda de livrare mai inventiva. Poti trimite prin curierat, chiar daca sunteti impreuna de ziua lui (e un pic mai amuzant asa). Poti il ascunzi pe undeva unde esti sigur ca o sa il gaseasca sau poti sa te faci ca ai uitat cu totul si il daruiesti spre sfarsitul zilei. Sunt destule variante daca te gandesti suficient.

4. Si un ultim aspect de care trebuie sa tii mereu cont este felicitarea. Indiferent cui ii dai cadoul felicitarea trebuie sa fie mereu prezenta, chiar daca ii scrii un simplu ˝La multi ani˝, pui data si te semnezi dupa. Este un mic gest care de multe ori face mai mult decat efortul care a necesitat sa il pui in practica. Arata ca tu chiar ti-ai batut capul pentru acea persoana si nu ai facut acel dar din obligatie. Indiferent de solutia pe care o vei alege, reactia va fi sigur una grandioasa.

Sper ca aceste sfaturi modeste sa te ajute la fel de mult si pe tine, pe cat m-au ajutat si pe mine.

Iti urez surprize cat mai placute si zambete cat mai calde!

Andru,

www.surprizewow.com

13 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu am avut probleme de genul asta pana in prezent

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Problema nu e sa aleg cadoul, ci sa reusesc sa gasesc EXACT ceea ce vreau sa daruiesc.

| LaChatte a răspuns:

Eu da

| OnuOnulică a răspuns:

Nu am probleme.

| Azµre a răspuns:

Mă să fie... noi nu avem voie să facem reclamă la un site sau să postăm unele link-uri dar în schimb voi aveți tot dreptul să faceți publicitate...

| Naяutσ a răspuns:

Prefer sa-i dau banii persoanei, decat sa caut eu un cadou pe placul ei/lui.

| drogh a răspuns:

De obicei nu am probleme cu alegerea unui cadou pentru ca, cunosc foarte bine persoana caruia il dau si stiu in general ce-i convine si ce nu. Dar o data cu asta trebuie sa ma uit si-n buzunar ca nu pot sa-i dau luna de pe cer sau turnul Eiffel. Insa, de cele mai multe ori, si gestul conteaza, oricat de mic ar fi.

| prizeFTW a răspuns:

Pai de obicei ma hotarasc repede ce cadou sa-i dau unei persoane anume, pentru ca incerc sa o cunosc indeajuns incat sa stiu ce-o va face fericita.

| andrw1929 a răspuns:

Nu am probleme la alegerea unui cadou.
Foarte rar se intampla sa nu stiu ce sa ii iau undei persoane!
Succes!

| Dєєa a răspuns:

Nu am probleme.
Daca cunosc persoana nu am probleme.
Dar daca nu o cunosc am probleme.

| BlitzLikeXd a răspuns:

Nu deloc

| Athée a răspuns:

Daca cunosc persoana respectiva macar putin, nu.

| anonimaM a răspuns:

Nu am probleme cu asa ceva!