| dannycrtsz a întrebat:

Ajutati-ma cu niste sfaturi. Vreau sa nu mai fiu asa apatic, plictisit, lenes. Pur si simplu ma simt prea obosit cateodata si abia daca am chef de ceva. Care ar fi cauzele? Eu banuiesc ca stresul, alimentatia, programul de somn, statul la PC etc. Totusi, cunosc persoane cu program de somn si alimentatie aiurite dar parca sunt pe baterii, la cata energie au.
Multa lume imi spune: "pacat de tine, ca arati bine si esti ok, esti tanar, dar esti prea lenes si nu iei initiativa".
Vreau si eu sa am o stare de bine si sa fiu impacat cu mine...

7 răspunsuri:
| Seepty a răspuns:

Incearca sa nu mai fii lenes si munceste, daca o tii tot in ritmul acesta si cand vei fi mare si vei avea o familie ce faci? Munceste sotia si tu stai acasa ca iti e lene. Daca de acum esti lenes cand esti mare tot asa vei raman. Asa ca iti recomand sa fii mai activ sa iesi mai mult cu prietenii si sa nu mai stai inchis in casa.

| dannycrtsz explică (pentru Seepty):

Nu am 14 ani, ci aproape 19, in mai. Mersi laughing
Toata chestia era ca am un program de trai aiurea si nefolositor.

| LoriLoL a răspuns:

Obosesti din ce cauza? ca stai degeaba?laughingcauzele sunt faptul ca nu ai avut activitati de cand erai mic(simplul fapt de a te implica in treburile casei etc)nici acum nu e tarziu, statul la pc si lipsa somnului din start sunt 2 cauze..stresul?! nu prea cred nici ca esti tare stresat nici ca afecteaza.

| dannycrtsz explică (pentru LoriLoL):

"obosesc" psihic mai mult, din cauza liceului. In rest, mersi de sfaturi.

| LoriLoL a răspuns (pentru dannycrtsz):

Atunci odihneste-te exact acum cand simti ca esti obosit.nu mai tarziu

| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Si eu am zile din astea cand pur si simplu nu am chef. Cand nu pot sa ma ridic din pat, cand st asa obosita de toate. Ce ma face mai activa si mai plina de viata e cand face ceva ce.mi place.

| AndrrreaDeea a răspuns:

Dupa parerea mea aceasta stare este datorat timpului indelungat petrecut in fata calculatorului si al tv -ului care nu te relaxeaza ci iti consuma si ultima picatura de energie.Inceaca sa te axezi mai mult pe lucrurile care iti sunt de folos in viata si fa-ti un program si de exemplu stai pe net cate 2 ore/zi.Fa lucrurile care te relaxeaza cel mai mult si incearca sa mananci cat mai sanatos. Daca fumezi, renunta la tigari sau rareste-le. Sper ca te-am ajutat.