| SssSSSssS_4018 a întrebat:

Ajutati-ma va rog ca dau funda!
stabiliti valoarea de adevar a propozitiei:
-8 apartine de multimea numerelor rationale ...si explicati-mi...

Răspuns Câştigător
| Gipsy a răspuns:

În matematică, un număr rațional (sau în limbaj mai puțin riguros, o fracție) este un număr real care se poate exprima drept raportul a două numere întregi, de obicei scris sub formă de fracție ordinară: a/b, unde b este nenul. Numele "rațional" nu provine de la "rațiune"="gândire", ci de la "rație"="raport".

Deci propozitia e falsa!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing este adevarat (A)!

| Nothing05 a răspuns:

Propozitia este falsa deoarece:

multimea numeralelor rationale cuprinde fractii( 1/2; 3/5) si numere zecimale( 0, 2; 4, 32).

-8 apartine multimii numerelor intregi(-6; -8; 4; 5...)
se noteaza cu Q

sper sa te fi ajutat:*

| Funditzzzzzza a răspuns:

Pur si simplu nu stiu.

| Marynna a răspuns:

Este FALS.numerele rationale sunt fractiile.-8 apartine numerelor intregi(adica apartine Z). numerele intregi sunt numerele cu ''-'' si numerele naturalehappy

| Funditzzzzzza a răspuns:

Daa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma oamenilor.si -8 e numar rational deoarece se poate scrie ca -8/1 deci e fractie deci e numar rational. este asa Z(numerele intregi cuprind Q(numerele rationale) si N (numerele naturale) deci -8 este un numar intreg, rational!

| MihaEla_8742 a răspuns:

Si multimea numerelor intregi este inclusa in multimea numerelor rationale happy...deci -8 este si nr rational