| Dyana_9701 a întrebat:

Ajutati-ma va rog. Ce a-ti spune unei persoane care afirma:
1. Oamenii obisnuiti nu ar trebui sa se amestece in politica. E prea complicata si la ea se pricep doar politicienii.
2. Celor care au peste 65 de ani nu ar mai trebui sa mai voteze.Au pierdut contactul cu viata reala, nu ii inteleg pe tineri si nu isi mai dau seama incotro ar trebui sa ne indreptam.(CULTURA CIVICA)
Va rog sa ma ajutati. dau funda! Ms:X

Răspuns Câştigător
| AlexAlba a răspuns:

Buna,
O sa iti rapund la prima intrebare ca sa nu uit ce voiam sa iti zic happy. Este bine ca oameni mai invarsta sa voteze, deoarece ei au trecut prin viata, au vazut care sunt partile bune si partile rele in urma voturilor pe care le-au facut. Pe cei tineri ii poate "prostii" prin aparente si nu ei nu stiu (unii) ce este viata si cat de mult afecteaza conducere(tarii, orasului, satului etc) pe oamenii de rand.

Dupa parerea mea ar trebui sa l-i se ceara parerea in anumite privinte deoarece ei sunt cei care vor sferi urmarile anumitor decizii care le iau ei(uneori pripite). Si in al doilea rand orice politician a fost la inceput un om de rand(mai sunt si exceptii-cei bogati) Sper sa iti fi gfost de foloswinking

4 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Si acum intrebarea:Mai apuca cineva varsta de 65 de ani?laughing
Cu cat imbatranesti cu atat pierzi contactul cu realitate. Posibi, daca nu l-ai avut niciodata
Mi se par semi comuniste principiile astea. Din oamenii simpli se ridica marii oameni de stat. E ceva dovedit.Vezi diferenta dintre Bush si Obamawinking

| Lora a răspuns:

Niste aberatii cred ca oricare alt om simplu s-ar pricepe mult mai bine la conducerea tarii pentru ca ar face dreptate, si-ar da lumii ceea ce are nevoie.Cat despre persoanele de peste 65 de ani nu cred ca au imbatranit degeaba, iar daca au ajuns la o varsta inaintata asta nu inseamna ca trebuie sa-i aruncam la gunoi ca pe un mar stricat.Este o vorba daca nu ai un batran atunci cucereste unu, iar daca ai atunci pretuieste-l!

| anss23 a răspuns:

Asa cum a zis si @ourano, sunt niste aberatii.Cum na*ba sa nu mai aiba voie sa voteze persoanele peste 65 de ani, cum adica "au pierdut contactul cu realitatea",raised eyebrowstu iti dai seama ce spui?straight faceEi sunt oamenii cu experienta de viata si tocmai lor este indicat sa le cerem un sfat.Si ei au fost tineri candva!

| andre2726 a răspuns:

Nu as putea sa spun altc decat ca nu gandeste