| strofloceala a întrebat:

Ajutoor! stiti vreo comparatie intre etongeneza romaneasca si etnogeneza popoarelor romanice existente?!? urgent...

2 răspunsuri:
| Otti12 a răspuns:

Pai etnogeneza poporului romanesc inseamna creearea poporului si a limbii romana, iar etnogeneza popoarelor romanice inseamna creearea altor popoare si a limbii lor. Sper ca te-am ajutat macar putin :X

| talon a răspuns:

O comparatie e putin. In primul rand popoarele romanice sunt Spania, Italia, portugalia, franta si Romania dupa cum cred ca stiai. Toate au fost asimilate de Imperiul roman si au fost romanizate. Pe noi, ne-a transformat in provincie romana Traian. Pe francezi Cezar, pe spanioli Augustus. Fiecare dintre limbile popoarelor mentionate isi au originile in latina. Sper ca te-am ajutat.