| siahere a întrebat:

Ajutor!
Am o colegă pe care nu o mai suport, imi e spaima sa merg la școală cand ma gândesc ca iar o văd.
Face mișto de mine de exemplu strigă in fata clasei "(Numele meu) il mai placi pe (crushul meu)" si face asta in fiecare zi.
Acum cateva zile a strigat "Cine o urăște pe (numele meu) să ridice mâna".
Si ne jucam acum cateva zile mima si ma imita pe mine cum ma perii, si asa și a zis "e o persoana care o urasc" si eram eu.
Face pe deșteapta si multe altele, nu o mai suport.
Un sfat?
Sunt clasa a-6 a, am 13 ani.
Mulțumesc...

5 răspunsuri:
| JohnnydeFeer a răspuns:

Dai o palma, Poate se trezeste la realitate.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Voi ati invatat la scoala despre bullying?
E o linie foarte fina intre mistouri si bullying.
Exista consilier scolar, mergi si spune-i despre problema asta a ta.

Incearca sa nu mai interactionezi cu aceasta colega. Azi te hartuieste pe tine, maine pe altcineva si tot asa. E un comportament pe care tu nu ai cum sa il schimbi.
Poti doar sa impui limite. Cand se mai ia de tine, spune cu voce tare ca te deranjeaza si sa inceteze. Foloseste un ton calm. Nu fi agresiva.

Exista carti despre bullying, poti imprumuta de la biblioteca daca vrei sa inveti mai multe metode de aparare.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru JohnnydeFeer):

Cu asta escaleaza conflictul. Atat asteapta rivala.

| JohnnydeFeer a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Atunci sa se mute la alta scoala, Profesori nu pot rezolva cu vorba buna.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru JohnnydeFeer):

Dar pot rezolva cu nota la purtare. Este nota la purtare la fiecare disciplina de studiu.