| Emiliiia a întrebat:

Ajutor! Urgent!
Am 16 ani, 1, 45 m si 42 de kg, deci mica si grasa.
As vrea sa mai cresc in inaltime macar 10-15 cm, daca se poate. Parintii mei au 1, 68 si 1, 55(mama), iar fratii mei au in jur de 1.75-178 m.
Exista unele exercitii pentru a creste in inaltime?
Daca nu, cate kg ar trebui sa slabesc si cum?

2 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Pentru inaltimea ta, greutatea "ideala" ar fi aproximativ 40kg. In primul rand vreau sa-ti zic ca nu sunt exercitii speciale pentru a creste in inaltime!, totul vine de la genetic. Daca vrei sa slabesti atunci trebuie sa stii ca doar cand esti intr-un deficit caloric atunci vei slabi, cand corpul nu mai are energia necesara pentru a se sustine atunci va folosi energia din tesutul adipos adica din stratul de grasime. Deci nu exista exercitii sau ceva pastila magica care sa te faca sa slabesti, slabesti atunci cand esti intr-un deficit caloric. Deci pentru inceput calculeaza-ti necesarul caloric pentru mentinere ( sunt multe astfel de calculatoare pe google ) si scade aproximativ 500 calorii. In orice caz nu uita ca trebuie sa adopti o alimentatie sanatoasa.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Grasa la 42 de kg? La greutatea asta in caz de furtuna te ia vantul pe sus. In orice caz iti recomand sa mergi la o sala si sa te antrenezi cu un atrenor care sa-ti arate ce exercitii sa faci ca sa cresti in inaltime si ce sa mananci.