| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani, am multe cosuri pe fata, in zona nasului, pe frunte, pe barbie, in zona pometilor. Am luat medicamente prescrise de doctor( anitibiotice si unguienturi, creme) dar nu-mi trec. Ma puteti ajuta cu un sfat?

9 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Poti sa-ti dai si cu rahat (scuza-mi expresia).si tot nu-ti va trece.Esti la varsta pubertatii, si nimic nu are efect. Vor trece de la sine, doar sa nu le storci .pentru ca se vor infecta si iti apar mai multe.

| Teooo a răspuns:

Incearca zineryt daca nu ai incercat pana acum.Eu am avut multe cosuri iar acum mai doar cateva urme.

Succes happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, annuta! Sunt baiat si tocmai am implinit 14 ani si am si eu cosuri in zona nasului, a fruntii, a pometilor. Am fost ieri la o farmacie (Centrofarm) si am intrebat cam ce as putea folosi si mi-au dat Normaderm de la Vichy. E un gel de curatare cu apa. Nu mi-au recomandat ceva exclusiv pentru cosuri (direct), ci ceva indirect (acest gel), pentru ca as fi prea tanar ca sa ma tratez cu medicamente exclusiv pentru cosuri (direct). Incearca si tu acest Normaderm (daca nu l-ai incercat), nu stiu inca daca face ceva pentru fata, dar dupa ce l-am aplicat ieri simteam cum parca mi se revigoreaza fata dupa ce m-am clatit apoi cu apa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, in primul rand este un fenomen specific varstei tale si la destul de multi tineri. Asta nu inseamna ca la toti, cum stii deja.
Nici-o crema sau tratament cu efect din exterior nu te va ajuta decat partial(unele tratamente medicamentoase nu te vor ajuta deloc). Ca sa reduci cel putin "explozia" de acnee, cosuri, iritarea tenului... trebuie sa umbli in primul rand la alimentatie pentru a avea un sange cat mai curat. Elimina din alimentatie in primul rand dulciurile si produsele care contin grasimi animale(ciocolata este unul din produsele care favorizeaza aparitia acneelor, inghetata la fel). Foloseste cat mai multa hrana vegetala si mai ales cruditati. Maseaza pielea fetei ori de cate ori iti amintesti si aminteste-ti cat mai des...
Pastreaza-o curata si, in timp, se va linisti.
Lasa mintea sa se ocupe cu lucruri mai inalte decat cu sexul si cele legate de acest aspect. Agitatia erotica din corp care se produce prin ocuparea mintii cu aceasta tema face ca corpul sa activeze inutil productia de hormoni specific feminini pe care apoi ii va trimite oriunde, in zonele ce sunt sensibile sau slab aparate, una dintre acestea fiind fata(tenul fetei).
Poti unge fata cu o solutie din miere de albine si smantana curata(jumatate x jumatate) si alternativ cu suc de castravete. Atat soutia cu miere cat si sucul de castravete sa ramnana pe fata cel puti 30 minute apoi o poti spala. In loc de suc de castravete poti folosi o rondela dint-un castravete cu care, rotind-o pe fata ca sa intre sucul din ea in piele o folosesti si ca mijloc de masaj al fetei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ana:*...incearca sa gasesti o farmacie naturista si sa. ti cumperi un preparat anti'acneic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu gasesti nimic util in farmacii, ultima solutie ar fi sa te speli des pe fata cu apa si sapun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zineryt e ff bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da zynerit e super bun. si am si o colega care are tot 13 ani si la fel avea. treve foarte serios vb.

| blackwish a răspuns:

Vezi ca exista in Bucuresti o clinica numita Dermastyle.Trateaza bolile de piele cu ajutorul laserului! E destul de scump dar scapi de acnee!