| lucian13 a întrebat:

Am 14 ani si am o multime de acnee si cosuri ce tratamente naturale imi recomandati?

11 răspunsuri:
| AnaisC a răspuns:

Vrei tratamente naturale? Ok3 pai.
Masca pentru fata:
Rade un mar (rosu), fara coaja si amesteca-l cu 4 linguri de smantana.
2 oua amestecate cu lapte degresat.
2 portocale stoarse si o lime, imbiba o bucata de vata si aplica pe zona cu probleme.
Ulei de ricin.
Ulei de in.
(Uleyurile si matile lichide se aplica cu apa. Dupa fiecare masca lasata timp de 10-15 min. maxim clatity cu apa calduta din abundenta. Dupa uleyuri nu clatesty.)

| Aliyaa a răspuns:

Incerca o masca cu argila sau o masca cu ulei de masline(dezinfecteaza pielea si o cicatrizeaza)! succes!

| OglindaOarba a răspuns:

Am eu o idee...In fiecare dimineata spala`ti fata cu lotiune tonica fara alcool si dupa aceea da`te cu aloee pe semnele care ti-au ramas...Pe mine m`a ajutat multwinkingkisskiss

| ._6225 a răspuns:

Poti incerca skinoren, zineryt, produse de la Vichy (sunt foarte bune, numai sa le stii folosi).
Oricum, cel mai bun tratament ti l-ar putea da un dermatolog.
Bafta!

| Doa'Do a răspuns:

Incearca Zynerit, gasesti la farmacie.Este un tratament de 3 luni, costa in jur de 30 lei si functioneaza foarte bine.Vei scapa de cosuri, iar daca-ti mai apar... sunt foarte putine.

| Alessyaaa a răspuns:

Zinerit e foarte bun, dar daca vrei un tratament natural stiu ca mierea zaharata usuca cosurile, iar apoi ele dispar.Nu stiu ca si eu am foarte multe cosuri, si am doar 12 ani. Cel mai bine iti poate prescrie un medic, pentru ca depinde de ten.

| iris_7882 a răspuns:

Incearca cu ceai de musetel sa te speli pe fata.Si eu la varsta ta eram disperata cu, cosurile dar trec, probabil e de vina perioada de pubertate!

| annie_8842 a răspuns:

Daca ai tenul gras incearca sa te speli cu apa si zeama de lamaie. sau pune masca de argila tot cu zeama de lamaie [gasesti argila praf la farmacii sau chiar in magazie pentru 1 leu/plic, deci nu e scump]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Săpun Protex și un tonic antiseptic.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e sa mergi la un medic dermatolog sau la unul hopeopatwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai tenul sensibil nu folosi zeama de lamaie ca te iriti ingrozitor! mie imi venea sa tip de usturime.recomand infuzie cu musetel happy daca ai cosuri multe nu-ti exfolia tenul pentru ca le iriti mai rau.cica nu e recomandat sa folosesti produse de machiaj pana nu ti se vindeca acneea, dar eu nu pot sa merg cu cosurile la vdere si le acopar cu corector sau find de ten.cred ca din cauza asta ia mai mult timp sa se vindece.vad ca esti baiat, lucian... te apreciez pentru grija pe care o ai pentru aspectul tau. sper sa-ti fie de folos sfaturile mele