| yxungrr a întrebat:

Am 14 ani si fumez de o luna jumate. Obisnuiesc sa fumez aprox. 5 tigari uneori 3-4 pe zi si doresc sa ma opresc. Voiam sa stiu sansele de a mi se intampla ceva grav la nivelul plamanilor, sau in organism (in general). Multumesc

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanse mari sa faci complicatii la plamani si sa ajungi in spital.
copilasii de varsta ta nu au voie sa cumpere tigari, fiind ilegal. Tu de unde iei?
Stii ca poti sa nu mai apuci 20 de ani, daca faci cancer de plamani?
Tu nu ai parinti ca sa te supravegheze si nu simt ca mirosi a tigara?

| VoidEternal a răspuns:

După o lună, probabil nimic. Dar lasa-te cat poți de repede.

| Ilincoana a răspuns:

Fumatul este un viciu care isi lasa amprenta in corp treptat si peste ani. Fumatul nu este ok in general, dar daca tii neaparat, nu fumezi mult. Cand te apuci de fumat iti dereglezi corpul deoarece corpul nostru deja secreta nicotina, iar cand tu suplimentezi organismul cu nicotina din afara, incepe sa produca din ce in ce mai putina nicotina si asa se dezvolta dependenta. Fugi de dependenta cat de mult poti. Daca te stii slab de inima, lasa te cat de repede poti. Daca esti echilibrat, fumeaza la ocazii ( baut cu prietenii, etc). Pentru oamenii carora le place fumatul dar nu vor sa fie dependenti, regula de,, nu imi cumpar pachet din banii mei niciodata,, merge foarte bine happy