| noob a întrebat:

Am 15 ani si toti prieteni fumeaza si bine... fumez si eu da nu asa de des da nu ma pot abtine cand suntem la petreceri cluburi din astea ce draq sa fac ca nu cred ca e bine sa fumez de la varsta asta da cum pot sa nu fumez daca toti fumeaza si prietena mea se sparge...de exemplu la revelion, l-am facut cu niste prieteni, colegi si am avut si iarba eu m-am abtinut si nu am tras nimic da cat draq sa nu trag ca prietenii mei fumeaza si si iarba da rar ce draq sa fac? ca si eu fumez da nu foarte des adica asa ocazional cu prietenii si cel mai mult cu prietena mea cu care m-am si fu**t ce ziceti e bine ca de la 15 ani sa imi incep viata sexuala da ma rog ea deja numai era virgina big grin. OK multumesc poate ma puteti ajuta decii ce sa fac daca prietenii mei fumeaza sa fumez si eu sau nu stiu si cu prietena mea deja am facut-o, cu prez bine inteles da oricum mi se pare ca sunt cam mic nu stiu? dau fundita datzim cateva raspunsuri va rog

8 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Mă bucur că pretinzi că ești un om credincios, deși păcătuiești atât.
Măcar dacă tot spui că îl iubești atâta pe Dumnezeu, poate ai putea trece și la fapte. Credință prin vorbe nu se poate.
Tu ori îți bați joc de noi, ori ești bătut în freză.
Baftă

| Ofiintă a răspuns:

Mah da uh esti omul credincios rolling on the floor las-o mai moale

| Insurgent a răspuns:

Pooi cred ca ai observat ca adolescentii de acum sunt foarte schimbati fata de cei de o data... vreau sa spun ca inainte era ceva foarte anormal sa afli ca un pusti de 10 ani fumeaza, dar acum a devenit chiar ceva normal laughing
Din moment ce ai un anturaj prost vei continua tot asa poate chiar mai rau, poti schimba lucrurile doar daca te indepartezi de preietenii tai.
Pai daca esti baiat sincer cred ca ar trebui sa te bucuri ca ai traso pe aia rolling on the floor), adica orice baiat ar fake asta acum...mrg

deci practic acum a devenit ceva normal ce zici tu, nu e bine pentru corp chestiile astea dar asta e n'ai ce fake

decat daca... ei bine ti'am spus deja mai suswinking

| baaang a răspuns:

Deci frate.bineinteles ca n`ai varsta necesara pentru chestii din astea.winking
cat despre prieteni.
Daca acei oameni pe cre tu ii numesti "prieteni" crezi ca iti sunt prieteni adevarati te inseli foarte multwinking
deoarece un prieten adevarat nu`i o persoana precum cea care ai descris`o tu mai sus.
un prieten adevarat dupa parerea mea nu te indeamna "sa fumezi " si sa mai faci alte chestii pe care tu in mod normal ar trebui sa le discuti cu tatal tau[din moment ce esti baiat].
Ai 15 ani.cred ca ar trebui sa stii ca "fumatu" in ziua de azi e doar "la moda" pentru cei care se cred "intr-o adevarata gasca".
este "la moda" pentru cei care vor un "viitor in punga" [cum ar veni]

Si acum vine partea cu sfatul:d
Nu cred ca sunt in masura sa-ti dau un sfat deoarece pana la urma sunt mai mica cu un an ca tine[asta daca ne uitam in buletin]. dar o persoana cre ne vede vorbind ar zice ca`s mai mare ca tine deoarece frate pan` la urma chiar tu ar trebui sa stii ca "fumatu" "iarba" chestii "la moda" te fac un om de rahatwinking
Deci pan' la urma tot o sa-ti dau un sfat:dlaughing
Cred ca ar trebui sa incerci sa-ti faci noi prieteni
o noua iubita.
dar pe care sa nu o folosesti. ci cu care sa poti comunica. si alte chestii potrivite varstei.
si lasa prostiile astea cu fumatu si mai stiu eu ce.
si crede`ma zic asta pentru binele tau.
Pt ca ar trebui sa faci o schimbare interioara.Si sa o faci pentru tine, si daca nu o faci pentru'tine atunci fa`o pentru familia ta ca sa poata fi mandra de tinee.
baftaa>::dd
:*:d

| Geo14 a răspuns:

Pai daca tu nu stii! Abia ai intrat la liceu si? AI chef de prostii? Mie varsta de 15 ani mi se pare exagerat de mica pentru inceperea vietii sexuale.Si daca prietenii tai se arunca in cap de la etajul 10 ce faci? Te arunci si tu nu? Ca doar asta fac ''prietenii''? Parerea mea e ca ar trebui sa o lasi pe asa zisa ta''prietena'' in pace, pentru ca te influenteaza gresit, adica fumeaza, iarba, chestii de genu', intelegi tu.In al doilea rand incetul cu incetul incearca sa te debarasezi de prietenii aia asa buni.Pana si tu ai inteles ca ceea ce ai facut si sunt convinsa ca inca faci nu e deloc bine si mai tarziu crede-ma ca iti va dauna.Altii la 15 ani abia isi fac curaj sa aiba o prietena sa se tina de mana, un pupic pe oraz, doua, abia apoi sarut si tu deja gata ''sex''? Hai ca esti cam exagerat.Parca intr'o alta intrebare ziceai ca tu crezi tare de tot in Dumnezeu si ca vorbesti cu el seara/Si dupa o seara in club cu prietenii ce ii ziciBai frate, Dumnezeule stii ce am facut aseara in club, pai bai frate am tras niste iarba, mi-am tras'o cu gagica'mea si am ajuns acasa acum dimineata la 7 beat crita''1Dumnezeu ce crezi ca zice? Bravo baiatul meu! Sunt mandru de tine!
Sper ca nu te-am deranjat cu criticile mele care sunt in mare parte adevarate.
PS:Eu am 14 ani si jumatate, in caz ca te intrebai.

| AGGA a răspuns:

laughingcred ca doctorul care ti-a zis ca suferi de schizofremie a uitat sa mentioneze ca iti lipseste ceva la mansarda o chestie pe care noi oamenii normali o numim CREIERlaughing) da stai linistit o sa te consoleze vocilerolling on the floor)

| danyelle_5059 a răspuns:

Ouch ce viata...De tine depinde daca sa fumezi sau nu gandeste. te ca iti distrugi sanatatea incet-incet nu acum brusc mai tarziu se vad efectele.Ma rog eu am o colega care fumeaza din clasa a 5a deci mai bine decat tine straight face Cat despre viata sexuala...depinde de tine daca te simti pregatit nu trebuie sa o faci doar daca pr tai o fac si pentru ca e COOL laughing traieste viata dar nici chiar la maxim laughing

| baalial a răspuns:

Tu ai f...t ori un picior in gard ori o tranta de te-ai lovit la cap si delirezi. eu zic sa fumezi ca doar nu fumezi pe banii mei sau plamanul meu.