| IUseMcDonaldWifi2000 a întrebat:

Am 15 ani si vreau sa ma tatuez. Este ilegal? Vreau sa stiu pentru ca ma voi duce la liceu si nu vreau sa am probleme cu protectia copilului sau ceva.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acum NU este posibil.
Se poate DUPA 16 ani, cu acordul scris al ambilor parinti, sau dupa 18 ani cand devii major.

| annonimaaaa555 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se mai poate la 16 ani. s-a schimbat legea
"Este interzisă efectuarea operaţiunilor de piercing corporal persoanelor cu vârsta sub 16 ani şi de tatuaj persoanelor cu vârsta sub 18 ani."

linkul in caz de ai zice ca eu am inventat:https://lege5.ro/......-1136-2007

suntserios
| suntserios a răspuns:

E legal daca isi dau acordul prinții...

| annonimaaaa555 a răspuns (pentru suntserios):

Nu se mai poate la 16 ani. s-a schimbat legea
"Este interzisă efectuarea operaţiunilor de piercing corporal persoanelor cu vârsta sub 16 ani şi de tatuaj persoanelor cu vârsta sub 18 ani."

| sierra1 a răspuns:

Legal, nu te mai tatuează nimeni până la optșpre ani!

| AndaAlexandra a răspuns:

Dacă mai aștepți, pățești ceva? Ai toată viața la dispoziție să îți faci cate tatuaje vrei. Așteaptă câțiva ani, iar apoi ai unda verde sa faci ce vrei

| JohnnydeFeer a răspuns:

Numai cu acordul parintilor...

| ZappyTVYT a răspuns:

Da ti-as recomanda sa nu faci, si oricum parinti tai nu cred ca vor alege gresit pentru tine.
Eu sustin legea ca nu trebuie rebeli tatuati la noi dar parinti tai vor alege corect, presupun ca nu sunt dusi cu capul!
Sincer daca te superi ca parinti tai au refuzat si te superi da vina pe persoanele minore de acum 1-3 ani de pe spatiul public care erau golani tatuati si controversati (nu dau nume)!

| annonimaaaa555 a răspuns:

S-a dat o noua lege. iti scriu legea, dar las si un link la o pagina oficiala
Este interzisă efectuarea operaţiunilor de piercing corporal persoanelor cu vârsta sub 16 ani şi de tatuaj persoanelor cu vârsta sub 18 ani.

deci nu poti face tatuaj nici la 16 ani cu consimtamantul parintilor

https://lege5.ro/......-1136-2007