| viooleta a întrebat:

...am 17 ani si inca nu mi-am inceput viata sexuala...insa toate prietenele mele sau culcat cu iubiti lor de forte mult timp, aproape pe la 15 ani.am stat de multe ori de vb cu el si mi-am dat seama ca orice discutie aveam ele numai la sex se rezumau... pur si simplu imi sp ca nu nu sunt la moda...de la un timp bun nu mai ies cu ele, dar de multe ori simt nevoia sa mai stam sa vb asa cum afceam inainte... ce sa fac? ...sa ma iau dp ele chiar daca nu asta imi doresc ...ca sa pot fi si eu al "moda"?:*

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Violeta, visezi sa traiesti sa poti pasi spre altar la nunta ta, intr-o zi? sa-ti tii in brate copiii, dupa ce i-ai nascut? Sa imbatranesti alaturi de sotul tau? Sa -ti vezi copiii crescand si sa devii bunica? Poate te-ai intrebat: de ce atata vorbarie legata de sexul in afara casatoriei? Sunt multi care il practica! De ce este acesta atata de important pentru Dumnezeu? Este important pentru ca el a creat trupurile noastre si El ne-a proiectat ca sa fim unite cu o singura persoana -sotul tau, intr-o relatie sexuala curata. El interzice anumite activitati sexuale pentru ca vrea sa ne pastram sanatatea si sa experimantam bucuria unei relatii. Dumnezeu vrea ce e mai bine pentru tine, pentru noi toti si ne comunica in dragoste, prin Scriptura ca sexul in afara relatiei de casatorie nu face parte din Planul sau si poate fi foarte periculos.Sunt convinsa ca prietenele tale regreta ca si-au pierdut puritatea, virginitatea de la o varsta atat de frageda.Intotdeauna ele vor incerca sa le determine si pe celalalte sa cada in capcana "sexualitatii". Sunt invidioase.Nu asculta tot ce spun ele.Astea sunt accente de invidie si rautate.Pastreaza-ti valorile, respecta-ti princpiile si chiar daca multi vor rade de tine, nu te descuraja.cu siguranta viitorul tau partener va fi mandru de tinehappy Ai mare grija!

31 răspunsuri:
| getutza a răspuns:

Ai primit raspunsuri frumoase... Sincer...nu-ti sunt prietene. Un prieten te intelege, te sprijina...iti intelege deciziile profund. TU esti mai importanta decat discutiilor lor... Bucura-te ca esti copil. Viata sexula este o responsabilitate enorma... enorma... din absolut toate punctele de vedere...asteapta momentul pentru care o sa fii pregatita... NU este o "moda"... "Momentul" depinde de tine... uita-te in oglinda...iti doresti? TU trebuie sa-ti doresti, nu el... N-au intrat zilele in sac... Asteapta sa vrei cu trup si suflet...sa simti ca si ultima celula vibreaza... Sa-ti spun un secret?! Nici la mine n-a "sosit" momentul si sunt un pic mai mare ca tinetongue Am avut puterea intotdeauna sa spun..."Eu nu sunt pregatita"... Si o voi face pana cand ma voi simti pregatita...si cu "acel cineva" care ma va aprecia ca om... nu ca sunt sau nu virgina... n-are nicio importanta astatongue Acest debut iti va marca viata sexuala pentru tot restul vietii...si asta este o parte normala, sanatoasa...biologica a vietii noastre... Nu vrei sa-ti aduci aminte cu placere de "prima data?" Felicitari ca ai ales sa fii TU, acorda-i valoare cuvantului tau si trateaza-i pe oameni exact asa cum te trateaza... Daca te respecta, respecta-i... Daca nu... ignora-i... :*

| erika a răspuns:

A nu fi virgina, din cate stiu eu, nu tine de domeniul modei. esti sigura k ele nu mai sunt virgine? niciodata in viata sa nu faci nimic pana nu esti 100% convinsa k esti pregatita. vei vedea k intr-o zi o sa intalnesti si tu dragostea adearata. si abia atunci vei simti k esti pregatita pentru orice love struck. iti urez tot succesul din lumewinking