| AndreeaAndreea09 a întrebat:

Am 18 ani si am o problema. De mica am fost bataie de joc a tuturor, m-au luat de proasta, puteam foarte mult suflet ce spunea lumea, imi stiau slabiciunile, am fost criticata tot timpul fata de aspectul meu fizic cat si psihic. Asa ca m-am inchis in mine, nu am mai iesit in lume, ma tem de oameni, nu mai am increde in ei sau poate am dar stiu ca fac o greseala. Sunt influentata si manipulata usor, am o gandire destul de ciudata si deloc matura pentru varsta mea, mi s-a spus. Nu am incredere deloc in mine, sunt restrasa, timida si nu ma bag cu lumea in seama deoarece nu am aceea increde, putere si curaj deoare cred ca nimeni nu ma va placea ca persoana, ca fata si decat sa fiu din nou data la o parte mai bine stau in banca mea. Am incercat sa ma fac placuta oriunde mergeam dar n-am putut. Am putine prietene, si acele prietene ma critica de felul meu de-a fi. pur si simplu nu mai rezist si as vrea sa mor, nu pot fi puternica, nu mai pot...

4 răspunsuri:
| silvia94 a răspuns:

Buna
Eu sa spunem in proportie de 50 % te inteleg, prin asta am trecut o perioada de timp.
Sfaturile pe care ti le voi da, te-as ruga sa tii mare cont de ele, si sper totodata sa te ajute.
Parerea mea este urmatarea atunci cand un om, nu se poate integra intr-un anumit grup, comunitate, la scoala etc, nu are el nici o problema ci este doar diferit de ceilalti intr-un mod bun.
Iti spun asta deoarece cei care sunt deiferiti sunt putini, dar sunt mult mai capabili decat majoriatatea. daca tu ai prietene care te critica pentru ceea ce esti tu, atunci nu e prietena.O prietena te critica intr-un mod bun, care sa te ajute nu sa te faca sa suferii. Scapa de ele cat mai repede.Si daca e nevoie stai o perioadat de timp singura, mediteaza, gandeste-te la ceea ce e bine si ce nu, gandeste-te la viitor, fa-ti planuri, descoperati hobby-uri noi.Fa-te remarcata prin ceva anume, prin ceea ce stii tu sa aci cel mai bine ca lumea sa vada de ceea ce esti in stare. sper ca te-am ajutat cat de cat. daca mai ai nevoie de mine ma gasesti pe facebook https://www.facebook.com/silviutza.lkt

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Welcome to the club. laughing

| Ezeru a răspuns:

Calmeaza-te.
Din pacate pentru tine in viata ai avut parte numai de partea rea a paharului, dar asta nu inseamna ca este sfarsitul lumii.
Societatea din ziua de astazi este foarte dura si este foarte greu sa faci fata, dar cu toate astea trebuie sa avem incredere in noi ca vom reusi.
Nu trebuie sa iti pierzi niciodata increderea in tine si niciodata nu trebuie sa iti pese de parerea altora.
Sincer in momentul de fata tot ce ai tu nevoie este un prieten care sa te aprecieze ca persoana...

| biafresh a răspuns:

Cred ca faci o mare greseala. In primul rand tu trebuie sa te acepti pe tine insuti si ori cum te-ar judeca lumea nu conteaza, caci singura care poate spune cine esti este persoana ta. Nu ii lasa pe cei din jur sa spuna cine esti. Si daca nu te plac e problema lor nu a ta.