| Miruna0909 a întrebat:

Am 18 ani, si sunt impreuna cu iubitul meu mai mult de un an jumatate. Nu am facut niciodata nimic, dar nici nu vreau, sincer, nu imi sta capul la relatii sexuale.
El de vreo 5 luni incoace, tot insistă sa intretinem relatii sexuale, i-am tot zis ca nu sunt pregatita deocamdata și nu vreau să o fac, dar parca vorbesc cu peretii, raspunsurile lui sunt ceva de genu "n ai incredere in mine?" sau "imi zici de o gramada de timp că este timp".
Mna nu stiu ce să fac, m-am cam saturat de chestiile astea, voi cum ati proceda in situatia asta? Daca este atat de insistent, de fapt nu ma iubeste cu adevarat? Oare să ma despart de el?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Simte si el nevoia de sex.
Este ceva normal si firesc, după atata timp de relatie cu tine. Daca tu mai stai pe ganduri in aceasta privinta, va pleca el singur.

| dullcat a răspuns:

Buna.Sa fortezi rabdarea cuiva care spune clar ca nu doreste sex, plus insistente enervante cat cuprinde, inseamna un mare red flag din punctul meu de vedere.Cam greu de spus. Tind sa cred ca daca nu te iubea si scopul ascuns era sa obtina doar sex, nu ar fi ramas atata timp cu tine.Multi oameni inteleg iubirea altfel, avand nevoie si de conexiunea fizica care se realizeaza in intimitate, prin actul sexual.El ce varsta are? Da, poate e mai bine sa va despartiti, deoarece frustrarile au inceput deja sa se acumuleze, chiar daca nu le simti prezenta.Si nici sa faci sex fara sa vrei cu adevarat nu este deloc in regula.

| Miruna0909 explică (pentru dullcat):

Si nu stiu ce, oricum ceva la el s-a schimbat, deoarece in primele luni de relatie, eram foarte indragostita de el, acum nici nu prea vreau sa il mai sarut, nu stiu ce s-a intamplat, de ce se intampla asta, oare am fost eu de vina, sau el, chiar nu stiu, dar relatia clar nu mai este ca inainte, si nici nu cred ca va mai fi

| dullcat a răspuns (pentru Miruna0909):

Pai lucrurile nu mai sunt atat de intense pe masura ce trece timpul peste o relatie, insa ce descrii tu pare ca ti-a trecut de tot de el si nu asa ar trebui sa se intample/simta daca inca tineti unul la celalalt.Iar daca tot amani e posibil sa ii faci sufletul bucati, deci incearca sa vorbiti deschis despre asta, calm, sa incheiati elegant.

| VoidEternal a răspuns (pentru Miruna0909):

De fapt tu nu mai ai nicio treabă cu el. Îl ții să-ți stea frumușel la picioare, să-ți facă aport. Lasa-l sa-si găsească pe cineva care îl apreciază și vrea aceleași lucruri.

| haileewatson a răspuns:

La 18 ani este absolut normal sa vrei sa ai relatii cu iubitul/iubita ta. Iubitul tau nu exagereaza, ci este atras de tine si vrea sa faceti acest lucru.
Daca tu nu esti pregatita, mai bine te desparti de el si il lasi sa se bucure de tinerete cu alta fata.
Pare ca si cum nu esti atrasa de el, ceea ce este ok, dar fii sincera cu el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerca-ti sa mai asteptati pana sunteti amandoi la facultate, spune-i ca e prea devreme pentru tine si inca nu esti gata pentru un pas atat de mare

| Ilovedinero a răspuns:

" daca este atat de insistent, de fapt nu ma iubeste cu adevarat?" Ba da, te poate iubi insa gandeste-te si la el ca este frustrat, gandeste-te cate gamduri ii trec lui prin cap cand nu face sex de mai bine de 1 an. Puteti incerca de ex sa va jucati daca vrei. Daca nu mai simti flacăra pentru el eu spun sa o lași baltă caci el iti spun ca nu va inceta cu insistentele sau daca va inceta va merge la alta. Daca nu vrei sa ii oferi sex si nu mai simti scânteia pentru el nu are rost sa iti pierzi timpul

| Cavaler001 a răspuns:

Pentru binele si calmarea amândurora ori faceți sex ori va despărțiți. E simplu. Nu mai pierdeți timpul unul cu celălalt. Doar nu aveți de gând să vă căsătoriți happy

| Miruna0909 explică (pentru Cavaler001):

Cine naiba se casatoreste la 18-20 de ani in 2024?

| Cavaler001 a răspuns (pentru Miruna0909):

Cine știe ce vrea si vede în cealaltă persoană, cea mai frumoasa ființă din lume pentru care ar fi in stare să facă orice (legalhappy și sa renunțe la alte căutări.

| Miruna0909 explică:

Avem aceeasi varsta, si el tot virgin e cică, acum daca o avut in trecut "incercari", asta numai el stie. Iar cand nu ii raspund la mesaje, incepe sa ma sune ca obsedatu si sa imi zica ca ma iubeste, si sa isi ceara scuze asa aiurea fara motiv… Ce parere ai? Nu ti se pare comportamentul asta ca fiind copilaresc?

| dullcat a răspuns (pentru Miruna0909):

Cam da...Dar nici nu poti spune ca sunteti prea maturi, deci e oarecum de inteles.