| alexutza222 a întrebat:

Am 18 ani si zilele astea dau bacul. Mereu am fost o eleva buna si acum incerc sa ma pregatesc cat mai bine.
Insa, ai mei au inceput sa se certe din cauza lipsei banilor. Mama e intr-o depresie de ani de zile. Are probleme si la serviciu-micsorare salariu si probabil o viitoare concediere- firma e aproape in faliment.
Pentru a nu-mi supune familia la cheltueli suplimentare nu am mers la banchet, economisind minim 600 de lei. Am mers doar la cursul festiv cu bani stransi de mine vreun an (nu cumparat o haina noua, nu iesit cu prietenii la suc, bani de la matusi/ bunici stransi etc).
Fratelui meu in schimb mama ii da mereu bani pentru excursii cu clasa, cu clubul sportiv unde merge si da lunar multi bani. Cand ii zic ca nu e corect imi reproseaza ca mie nu-mi da ca nu cer (stiind ca nu avem...).
Adevarul e ca in general primesc si eu ceva bani daca cer, insa evit cat mai mult sa cheltui pe lucruri inutile si cand o fac ma simt vinovata gandindu-ma ca as fi putut lua ceva util in casa in loc sa mananc eu in oras.
1. Cum o pot ajuta pe mama sa iasa din depresie?
2. Cum pot iesi din situatia financiara precara? Ma gandesc sa-mi iau un job insa analizand ofertele concluzia e ca:
Sunt sanse ca student doar pe ospatarie, vanatoare, suport clienti sau agent vanzari- munca multa si prost platita. Rarisim gasesti un post de medic, inginer sau economist. Eu termin profil umanist si voi da la o facultate tot umanista-ma sperie lipsa perspectivelor- dar si faptul ca acum mi-e imposibil sa fac IT sau medicina.
Multumesc anticipat! Scuze ca am scris atat de mult, insa am vrut sa fiu cat mai clara.
PS: Binenteles ca acum prioritar e bacul, dar si astea sunt probleme importante si le voi rezolva dupa- dar acum ma framanta.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa cum scrii si te exprimi esti o fata inteligenta. Daca la IT trebuie ceva cunostinte si o inclinatie spre asta, la medicina nu-ti cere nimeni sa ai cunostinte anterioare mari. Vorba celui de mai sus, mergi la o postliceala si apoi dai diferenta. Am stat mult prin spital si am vazut asistente analfabete si proaste care o duc bine. Dar daca-ti gasesti un post in strainatate e si mai bine. Curaj!

| WaterDrop a răspuns:

Poti merge prin absurd la o postliceala de asistenti asta daca tot atrage medicina, dureaza 4 ani si salariile pot ajunge la 2000-3000 euro pe luna in afara + este mai lejera.

Sau o facultate care iti permite sa o faci la distanta/frecventa redusa ca sa poti tine un job full time.Sunt destule optiuni.

Cat despre mama ta, spune`i ca in cel mai scurt timp o vei ajuta si tu si sa nu`si mai faca griji pentru ca va fi bine.

| alexutza222 explică (pentru WaterDrop):

Nu ma tenteaza medicina, nu am cunostiintele necesare. Doar afirmam ca e un domeniu mai bine platit decat ce vreau eu sa urmez psihologie sau altceva umanist.
Multumesc mult de raspuns!

| WaterDrop a răspuns (pentru alexutza222):

Psihologia are si optiunea la fara frecventa, sau distanta.Nu este o facultate deloc grea insa gandeste`te bine daca chiar vrei asta pentru ca este un domeniu greu de transformat in bani daca nu ai pasiune si imaginatie.

| alexutza222 explică (pentru WaterDrop):

La distanta si fara frecventa se plateste-iar eu nu am bani de asta. Ma gandesc ca pot munci in timpul facultatii. Am pasiune, dar mie teama sa nu fie degeaba. Si chiar nu vad o varianta mai buna.

| WaterDrop a răspuns (pentru alexutza222):

Atunci urmeaza`ti visul happy Cu siguranta vei reusi in acest domeniu daca iti doresti indeajuns de mult.Va fi mai greu la inceput pana te obisnuiesti cu toate insa sa nu`ti pierzi niciodata speranta pentru ca se poate gasi mereu o cale sa treci peste orice obstacol atata timp cat vrei.Sa nu te indoiesti nici o secunda ca ziua de maine va fi mai buna decat cea de azi.

| Pool77 a răspuns:

Ceea ce faci tu mi se pare corect si moral.Chiar te felicit,nu multi sunt asa.
Ce ai putea face, ar fi doar o singura modalitate, sa mergi si tu la lucru. Tatal tau unde este?
Incearca sa comunici cu ea, si vorbiti intre voi, o sa gasiti voi ceva ce poate fi ok pentru toti.

| FaraNume1245 a răspuns:

Daca la 18 ani te-ai trezit ca ai putea face ceva bani e grav. Ai drept de munca de la 16 ani + ca poti lucra "la negru" si de la varste mai mici. Stiind ca familia ta nu are bani, de ce nu ai facut nimic in tot acest timp? Acum, daca ai fi baiat, ti-ar fi mult mai usor sa muncesti in timpul facultei. Gen pe un santier, cari cu roaba sau dai la lopata = 70 lei/ zi.

| KillaNoFilla a răspuns:

Nu prea are rost sa faci la fara frecventa.
Si de ce zici ca medic si inginer nu prea se cauta?

| ღβأβأ a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care poti sa il faci este sa muncesti mult si sa iei la fara taxa. Asa va scapa si mama ta de cateva griji si totul se va indrepta.