| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca acum cand vrei sa treci intr-a noua nu mai conteaza mediile 5-8. Ci dam un examen si cu nota de la acela, daca e mare intram la un liceu bun, daca nu ba. E adevarat? Unii spun da altii nu. Exista articole din prea care aproba? Nu stiu ce sa mai cred.

Răspuns Câştigător
| love4u a răspuns:

Total gresit ca spui tu. O sa iti explic eu cum sta treaba.
Mediile din clasele a5a, a6a, a7a si a8a se vor aduna si se vor impartii la 4. Se va obtine un rezultat.
Media de la TSU ( Tezele cu Subiect Unic ) pe care le-ati dat in clasa a7a se vor aduna si se vor impartii la numarul de teze. Se va obtine un rezultat si de aici. Medii de la TN(Testele Nationale) care se vor da anul acesta pe 4, respectiv 11 mai la Lb.Romana si la matematica. Notele nu se vor rotunjii, ci se vor aduna, iar apoi se vor impartii la 2. Se va obtine o medie si din testele astea.
Apoi se va aduna de 2 ori rezultatul mediei obtinute din clasele 5-8, odata media tezelor unice din clasa a7a si odata media de la testele de anul acesta. Bafta la liceu =D

4 răspunsuri:
| PurpleLadybug a răspuns:

Nu e adevarat. Media de intrare la liceu se calculeaza asa: (media 5-8) + (media 5-8) + (media notelor de la tezele unice cls a VII-a) + (media testelor unice cls a VIII-a) totul impartit la 4 laughing deci media din 5-8 conteaza 50%, pe cand celelalte doua doar 25% dar atentie... notele mici la tezele unice de anul trecut, sau notele mici la testele unice de anul acesta pot scadea foarte mult media de admitere, deci ai grija!
Take carepeace sign

| DraIneR a răspuns:

Hehe ba conteaza
50 % chiar mediile 5-8
25 % notele de la tezele unice dintr-a 7-a
si 25% testul pisa care se va da in mai sau s-o mai numi ca imediatc e se schimba un prost din functie ( ministru ) ne trezim cu toata materia data peste cap

| LightBlue a răspuns:

Eu sper sa nu fie asa pentru ca am numai medii de 10winking de ce sa strice un examen ce am facut in 4 ani?

| alyn_5885 a răspuns:

Depinde unde vrei sa ajungi mai departe, la ce facultate. La unele facultati iti vor trebui mediile din liceu iar la altele nota de la examen