| Snicker a întrebat:

Am auzit ca in 2010, pentru admiterea la liceu se vor da niste teste internationale gen PISA, care peprezinta 25% din nota cu care vei intra la liceu, plus 50% reprezentand media generala 5-8 si 25% media tezelor din 2008-2009.
Dar ce sunt aceste teste PISA, in ce consta, sunt dificile? Is mai grele in comparatie cu subiectele de la teze?
Va rog sa-mi explicati daca stiti! Si sunteti pro sau contra acestor teste internationale?
Va multumesc!

4 răspunsuri:
| nuamnuvreau a răspuns:

Buna! Daca se vor da, ele nu vor fi numai in clasa a 8-a, ci si in a 6-a.In legatura cu cat de grele sunt, stii ca daca inveti si lasi emotiile deoparte, vei avea succes... Dar acum ar trebui sa zic adevarul... Da, eu cred ca vor fi mia grele ca subiectele de la tezele noastre drage, deoarece testele PISA iti da intrebari logice, te ia la modul logic la tot.Problema e ca in scoli elevii nu mai sunt luati de la modul logic...So,e posibil sa necesite o pregatire mai mare...Crede-ma ca mi-e frica de ele de mor, dar asta e, daca vor fi date, nu am incotro.Succes tuturor la scolica indiferent de clasa in care sunt!:*

| Haydee a răspuns:

Contra! Contra!
Va rog, oricine, opriti-le...crying
Nu ma lasati sa morsad crying

| metonst54 a răspuns:

Pro

| alexutza697595 a răspuns:

Buna! Eu am fost instiintata ca aceste teste PISA sunt mai grele decat tezele cu subiect unic deoarece nu sunt la nivel mediu ci la nivel international