| anonim_4396 a întrebat:

Am citit o multime de articole despre diverse boli mintale si nu stiu exact ce diagnostic sa-mi dau.
Am perioade in care boala mea se manifesta astfel: pierderi de memorie, pesimism, lipsa de concentrare,neliniste, stres, nu mai vreau sa vad pe nimeni, noaptea am impresia ca ma urmareste ceva, frica de intuneric, parca ma misc mai lent - totul trece repede, dar nu apuc sa fac mare lucru ( asta din cauza ca greu ma concentrez si nu am chef de nimic), ma simt inferioara - parca nu am nimic, nu mai stiu pretui nimic, am ganduri negre obsedante, nu mai stiu sa zambesc - arat rau, parca fata mi se strange, mi-am pierdut zambetul frumos de alta data, nu imi place sa fac poze pentru ca arat rau, imi apar in minte diverse lucruri care imi fac rau - imi provoaca frica, imi tremura mainile.

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

De ce nu te duci la psiholog? Cred ca ai depresie grava, viata ta ti se pare fara sens si e mereu monotona asa-i? Ai nevoie doar de o familie care sa te sustina si niste prieteni cu care sa iesi din cand in cand. Si un gagiu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am perioade in care ma manifest astfel.
Totul a inceput acum 5 ani....cand in urma unei prietenii viata mea s-a schimbat radical. Aveam un amic care a inceput sa o ia pe un drum gresit, cred ca din cauza mamei sale care era o mare betiva.
Eu, sa-mi arat adevarata prietenie fata de acest baiat am vrut sa-l ajut prin a fi mai tot timpul cu el supravegandu-l, dandu-i cate un sfat. Dupa o vreme mi s-a intamplat ceva foarte ciudat : am inceput sa scriu urat si aproape ca nu mai stiam sa fac unele litere cum ar fi " r " il faceam ca litera " l ", am inceput sa am cosmaruri, visasem de cateva ori diavoli, a inceput sa-mi mearga din ce in ce mai rau, nu ma mai puteam concentra, eram tot timpul nelinistita, auzeam sunete ciudate care ma faceau sa-mi fie frica, a inceput sa-mi fie frica de intuneric, sa-mi fie urat sa stau singura.
Iar astazi sunt putin mai bine de cum am fost atunci, dar vreau sa imi rezolv aceasta problema.Am vrut sa merg la psiholog, dar am tot amanat din cauza ca ma simteam mai bine, am luat ceva medicamnte antistres.Deci cum v-am spus am perioade in care ma simt astfel, dar ceva declanseaza aceasta stare...

| Maria0810 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la un psiholog, ca sa iti revii! Funda?