| DariaStan a întrebat:

Am depus o cerere de transfer pentru a ma transfera de la un profil la altul (același liceu). Profil la care sunt în momentul de fata este displăcut de mai mulți profesori și chiar reprezentanți ai inspectoratului din consiliul de administrație din cauza unor episoade chiul în masa la nivelul secției (nu în cazul meu totusi). Au dreptul sa respingă cererea de transfer din această cauză? În plus ma aflu într-o clasa cu 7 elevi, însă clasa nu se desființează decât cu 3 deci transferul meu nu ar declanșa acest lucru. Pot folosi acest motiv pentru a ma respinge? În cazul în care ma resping am auzit ca pot merge la inspectorat sa vorbesc cu cei de acolo sa ma ajute.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU trebuie să-ți motiveze respingerea cererii.Pur și simplu NU o aprobă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu eu nu te pot respinge! Acum dacă ai un director strict s-ar putea sa se întâmple! La ce profil vrei sa te transferi? Crezi ca ți se potrivește?

| DariaStan explică (pentru anonim_4396):

Da, evident acolo as fi vrut din a noua, dar situatia sta in felul urmator: nu exista la mine in liceu profil de genul mate-info germana, ori una ori alta. Am ales sa continui pe germana si sa recuperez practic informatica in particular, dar m-a cam lovit realizarea ca un bac in plus din germana (fiind limba materna) e mult prea solicitant si nu ceea ce vreau (nu ma ajuta la admitere sau ceva), motiv pentru care am decis sa incerc sa ma transfer intr-o clasa de info intensiv, evident cu diferenta si toate cele, dar cum am spus, directoarea nu e neaparat stricta, dar cam "detesta" elevii de la sectia germana din cauza ca se chiulea anul trecut, la nivel de sectie, destul de mult. Si ei in loc sa vorbeasca cu acei cativa copii, au facut o medie care a iesit cu peste 100 de absente pe copil si se generalizeaza deci cu asta.