| alexutza222 a întrebat:

Am doua prietene foarte bune. Pe una dintre ele o cunosc de mai mult timp. Asa ca uneori ii mai fac confidente despre cealalta, i-am spus ce mai vorbeam cu cealalta. Invers niciodata.
Acum cateva zile mi-a zis ceva despre ea care m-a socat. M-am tot gandit la asta. Simteam nevoia sa vorbesc cu cineva despre asta pentru ca am ramas masca dupa ce am aflat. Si i-am spus prietenei mai vechi ce imi spusese pretene mai noua despre ea. Fiind lucruri personale. Stiu, sunt o tradatoare, o nenorocita. Ma simt groaznic.
Cel mai tara ma doare ca prietena mai veche m-a intrebat daca ei i-am povestit despre ea. I-am zis ca nu. Cred ca m-a crezut, ca ne stim de-o viata, dar cred ca a fost foarte dezamagita de mine. Si eu regret foarte tare. Mi-am promis ca nu mai zic nimic, indiferent ce va fi.
Ce sa fac ca prietenia mea cu prietena veche sa nu fie afectata?
Simt nevoia sa-mi cer scuze de la prietena mai noua pentru ce i-am facut, dar ma gandesc ca nu e o idee buna sa i spun ca am tradat-o. Vreau sa fac ceva ca sa compensez. Ma simt vinovata. Mi-am promis ca nu se mai repeta, dar tot nu ma pot ierta.
Stiu ca am dat-o in bara rau, iar acum ma mustra constiinta, ce sa fac sa imi treaca?

2 răspunsuri:
| Alexutza1712 a răspuns:

In mod clar trebuie sa ii zici prietenei mai noi ce ai patit. Daca e cu adevarat prietena ta, nu iti va spune " Nu mai sunt prietena ta!" Va fii putin dezamagita de tine probabil, putin suparata, dar daca chiar tine la tine va veti impaca in cateva zile, asta daca nu cumva este ceva mai important ca bratul ei drept.

Puteti forma un grup si sa fiti toate trei. Pe prietena veche o prezinti celei noi si invers. Sigur va veti intelege bine, asta daca nu cumva cele doua au caractere complet diferite.

Iti vorbeste o fata care nu are mai mult de 12 ani. Sper ca nu conteaza varsta mea ca sa imi iei sfatul in serios.

Succes! Apropo: nu uita asta: "Prietenii adevarati nu te lasa la greu!"

Sper ca ti-am fost de ajutor! Bye!

| Irina3pouzeltov a răspuns:

Trebuia sa stai in banca ta si sa taci. Ce te-ai apucat sa devi ulima barfitoare de pe planeta... nu ineleg. Meriti sa te simti rau ca si tu la randul tau ai facut rau.