| totElodia a întrebat:

Am facut ceva la chimie ce nu prea am inteles. De exemplu care este configuratia electronica (-3; -2; -1; 1; 2; 3 ) la grupa metalelor, nemetalelor, gazelor rare etc? Nu stiu daca am formulat bine intrebarea dar data trecuta m-a intrebat la chimie care este configuratia electronica a bromului si trebuia sa fie una dintre -3; -2; -1; 1; 2; 3. Deci este o anumita configuratie electronica pe fiecare grupa, sau ce? P. S: daca am gresit formularea, ce anume am gresit?

1 răspuns:
| bibiododo a răspuns:

Nuu....fiecare atom are alta configuratie.Iar dde configuratii cu -1,-2 nu am auzit niciodata.Cea mai mica configuratie stiu ca o are Hidrogenul...adica K1