| Babushka a întrebat:

Am foarte multi nervi imi vine sa urlu numai suport am de la un timp dpresii foarte purternice ma supar din orice, ma enervez repede imi vine sa imi iau campii. Motivul? Parintii mei care nu ma lasa afara cat as vrea eu (am 17 ani ), iar prietenul meu mereu ramane pana pe 12 -1 afara, iar eu sunt foarte invidioasa mor de invidie pe toti care sta pe fete pe toti ca eu nu pot! Sunt haotica recunosc ca am probleme! Eu nu eram asa de rautacioasa de egoista si invidioasa. Nu suport cand gasca isi face planuri ce facem diseara imi vine sa ii bat! Pe bune nu radeti de mine sunt cu nervi la pamant numai pot va rog sa ma credeti... stiu ca e aberant motivul, dar sunt o firea care vrea tot ce isi propune! Si va rog cei care aveti chef de caterinca mai bine numai ziceti nimica.

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asa ne e noua tipic romanilor sa ne inecam la maloh go on
Ai 17 ani.Mai ai un an pana la majorat cand vei fi "matura" din punct de vedere legal si vei avea ceva mai multa libertate.Iti urasti prietenii pentru ca fac planuri de distractie in loc sa te bucuri pentru ei chiar daca tu nu participi.Sa faci o drama din asa cevaoh go onParintii tai vor sa aiba grija de tine, ca vezi si tu cate lucruri rele se intampla.Insa tu intelegi totul cum iti convine.Nu esti singura. E un caz general

| doar.pt.voi. a răspuns:

Sunt si eu in aceeasi situatie ca tine.vara trebuie sa fiu la 9 in casacrying si in timpul scl...nu prea ies ca nu am timp.si daca ies...pe la 7:30 acasasad

Abh
| Abh a răspuns:

Da, problema ta este specifica varstei. Daca parintii tai nu te lasa afara la ora 1 noaptea este pentru ca le e teama sa nu patesti ceva. In plus de asta, sunt convinsa ca au serviciu si nu cred ca s-ar putea culca pana nu te stiu in casa, in siguranta. Iar cand mergi la serviciu si te trezesti dimineata la 5 nu cred ca ar ajunge 4 ore de somn. Nu fii egoista si gandeste-te si la ei, nu numai la tine!

| Alina0491 a răspuns:

Ei uite asa, la fel ca voi am si eu o problema, am 19 ani si 4 luni si parintii am lasa afara pana la 11. insa m-am gandit intr-o zi sa plec si sa-i sun ca`s nj unde ca-s bine si ca merg mai tarziuu acasa. asa am sa le vad reactia si am sa le arat ca pot sa iau singura decizii... oare ei cum au fost la varsta noastra? cred ca au uitat acest aspect. sad

| Biia a răspuns:

Stai calma! Asa sunt uneori si parintii mei (adica mama) nici eu nu suport.Roagat'ti prietenii(daca intr'adevar sunt adevarati)sa isi faca programul astfel incat sa fii si uh afara.Pe de alta parte, discuta cu parintii tai deschis(nu tipa) si spune'le doar ca vrei macara 30 de min. 1 ora in plus fata de cat iti dau ei.Fii la orele fixe in casa si o sa vezi ca programul se va prelungi treptat.Lasa nervii mai moale ca nu rezolvi nimic si iti faci parintii sa te lase si mai putin afara.Nu stiu cine ar avea chef de caterink in momente ca astea dar si eu sunt obligata sa vin la 10 in ksa, cu toate ca am 14 ani si copii de varsta mea stau mai mult afara.
Succes!kiss
Take care!>big grin

| kindness a răspuns:

Hei salut! Nu da importanta la toate nimicurile, trateaza ce se intampla cu mai multa indiferenta si in felul acesta poti trece mai usor peste starile de nervi. Evita situatiile care iti provoaca furia iar daca ai ceva de rezolvat amana pana te mai calmezi si bea un ceai de tei. In unele situatii chiar ajuta. Dacă ești adolescentă este normal să fi mai nervoasă, hormonii își fac de cap.

Încearcă să nu mai iei totul în seamă, tratează cu indiferență și așa treci mai ușor peste situații care îți dă starea de nervi.

Un ceai de tei și ești cea mai calmă persoană cu care se poate dialoga.Si eu sunt asa, dar chestia cea mai banala este ca eu nu injur si nu vb urat, iar de nervi incep sa plang, odata am rupt Husa patuli cu mainile de nervistraight face, am jignit-o si pe mamastraight facesi pe cei din familie, nu stiam ce sa fac, o data am facut o super depresie. pangeam de nervi si tremuram de parca aveam parkinsonstraight face'...imi vine sa sparg cateodata sa rop, sa arunc cu tot ce imi sta in cale; dar imi fac un ceai de tei si gata sunt calmahappy. Succes ai grija de tinewinkinghappy

| Aiwendil a răspuns:

N-are rost sa te enervezi.Invidia nu rezolva nimic.Parintii tai au motivele lor ca sa nu te lase pe afara.Au fost si ei candva ca tine si poate au patit ceva rau cand au stat pe afara noaptea si vor doar sa te apare, sa te protejeze.Noaptea e plina de nebuni.Aurolaci,rromi,oameni beti, drogati etc. Mie imi e frica ziua sa trec pe langa un cersetor, dar noaptea? In plus mai rabda un an pana faci 18 si de atunci esti libera.
Bye!

| crrinnaaa a răspuns:

Stii eu nu am asemenea probleme cu ai mei
si in ciuda ca eu 15 ani. pe mine ma lasa afara pana la 10:00 sau 10:30... ai mei au inteles ca daca e sa ma apuc de bout fumat si drogat ma apuc si daca stau afara pana tarziu si daca nu...

insa acum sa revenim la tine.hee hee
incearca sa le explici alor tai ca te pot suna ca nu stiu esti cu un prieten prietena cunosuta de ei si in care are incredere o vede fata la locul ei si restul.happy

poate va functiona

succesc

| pisikutza ta a răspuns:

Si eu sunt in aceiasi situatie
eu ciar cred ca trebuie sa merg la un psiholog pentru ca atunci cand ma enervez arunc cu lucruri trantesc usiile ma musc de maini ma trag de par si totul se datoreaza parintilor ca nu ma lasa sa fac mai nimic
la 11:30 trebuie sa fiu in casa si ceilalti amici stau pana la 1-2 noaptea si eu stau in fata blocului ma poate vedea nu plec
din cauza asta m-am apucat de fumat nu mai suport
ma trateaza ca pe un bebelus
cu ei nu pot vb nimic ca imediat zic ca nu e corect
tata tipa la mine ma mai si bate uneori si nu are dreptate
e normal e specific varstei, dar ti-am zis la tine e putin fata de ce fac eu zilnic cand sunt nervoasa

| Babushka explică:

Va multumesc pentru sfaturi. Sunt mai calma acum...

| Havin a răspuns:

Te inteleg...am si eu o problema de genul astalaughing! Doar ca eu am 16 anihappyDar am o sora de 19 ani si sta afara pana la 9 jumatatehappydeci...asa sunt unii parintioh go on.nu stiu ce sfat ti-as putea da. ori vorbesti cu parintii tai si le explici faptul ca esti deacum mare, ori daca nu merge nici asta, convingeti prietenii sa vorbeasca mai rar in prezenta ta de planurile pentru seara.si eu ma simt exact ca tine.hee heesi aceeasi schimbare e si in caracterul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E naspa de tine, vorbesc serios si nu fac caterinca. incearca sa le spui parintilor tai ca nu mai esti un copil, ca mai ai mai putin de un an si faci 18 ani si ca nu te pot tine in casa seara, cand toti prietenii tai se distreaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu ma enervezi la fel da la mine e mai rau pentru ca ma tai la maini dau cu bumni in pereti si plang dupa de nu mai pot ce sa fac? a da spune-i mamei ca dormi la colegele tale:pup pup

| YukiMrM a răspuns:

Fetito ho. nu va depresi. nu am chef de caterinca.stai dracu in casa. ce cauti tu la 1noaptea afara? straight face apropo incearca sa bagi niste alcool si uiti de toate.

hai bafta, te-am pupat