| andrada005 a întrebat:

Am fost impreuna cu un baiat 5 luni si ne-am despartit inainte de vacanta de vara.Acum o luna a aflat ca vreau sa ma impac cu el m-a cautat si stem impreuna, dar e total schimbat anul trecut ar fi facut totul pentru me acum desi imi spune ca sunt viata lui si ca ma iubeste mi se pare distant. oare trebuie sa ma despart de el? I-am vorbit de relatia pe care am avut inainte si ca as vrea sa fim ca la inceput dar pare ca nu ma intelege nu se schimba deloc. tin la el si nu as vrea sa-l pierd. ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

Omul are perioade si perioade. poate el nici nu realizeaza ca s-a racit pentru ca poate are si altele pe cap. ca sa ai o relatie armonioasa trebuie sa realizezi ca nu o sa fii tot timpul centrul universului, mai ales o data cu maturizarea. gandeste-te si la faptul ca orice relatie evolueaza si pasiunea noutatii nu o sa dureze la nesfarsire. dupa perioada de cunoastere realizezi daca persoana respectiva e facuta pentru tine sau nu.
5 luni nu e o perioada lunga dar nici scurta. poate ar trebui sa te gandesti si la faptul ca ati trecut printr-o despartire si printr-o perioada destul de lunga de lipsa unul de altul, in care el poate a evoluat altfel decat tine. poate nu are incredere in relatia asta si poate nu vrea sa dea totul pentru ca se gandeste ca asa cum s-a mai intamplat va puteti desparti din nou. increderea o sa revina treptat, dar intre timp ar trebui sa il slabesti cu pretentiile si reprosurile si sa lasi relatia sa decurga de la sine si sa vezi cum o sa fie cu timpul.
o relatie exact cum ai avut inainte nu o sa mai ai cu el, asta e clar, dar poate evolua altfel si poate deveni chiar mai frumoasa. dar pentru asta, cum am spus, nu mai insista sa se schimbe in cel care a fost atunci, pentru ca s-a schimbat. si schimbarea nu trebuie perceputa ca ceva rau, doar diferit.

5 răspunsuri:
| simona_1150 a răspuns:

Orice baiat spune ca te iubeste. Dar, in realitate, in momentul imediat urmator, daca ar aparea in fata lui o fata "mai buna decat tine", te lasa fara nici un fel de discutie. Sau te inseala. Nu trebuie sa crezi un baiat doar din cauza a ceea ce spune. Fa-i cateva teste. Si vezi daca merita sa te complici. Daca nu, lasa-l inainte de a fi prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ar trebui sa discutati serios, nu cred ca daca v-ati despartii din nou a-ti rezolva cevathinking
poate ca se simte vinovat din cauza primei despartiri si simte ca nu v-a mai ajunge vreodata la acel nivel!

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Poate ii este teama sa nu mai sufere si nu vrea sa se ataseze ft tare de tine acum, si din ceam citit motivele lui sunt intemeiate... tu vrei sa te desparti de el pentru ca e prea distant! Dar dc sa se schimbe el? Tu nu te poti schimba, fi tu mai apropiata de el... fa in asa fel sa fie ca la inceput. Dar au trecut ceva luni de cand nu mai sunteti impreuna, ati mai crescut si ganditi alfel, mai logic! Daca tu ai vrut sa te inpaci cu el dc sa te desparti! Pt ca iti place sa il chinui? Daca chiar iubesti o persoana o accepti cu bune si rele si incerci sa fi un exemplu bun pentru ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai u crezi ca mai puteti fii ca la inceput ...eu zic ca ati avut un motiv de v-ati certat atunci ...si incearca sa-l schimbi u treptat... daca nu`ti place cum este... ia atitudine... dar sincer am impresia ca deja l`ai pierdut

| andrada005 explică:

Va dau vestea cea mare: ne-am despartit...cum prefera majoritatea cuplurilor sa spuna nepotrivire de caracter... o persoana ca el chiar nu are ce cauta langa mine...am suferit dar am fost tare si acum sunt binehappy