| M3ntosana a întrebat:

Am inceput sa alerg dimineata.Problema mea este urmatoarea: alerg ce alerg si la un moment dat ma opresc, pentru ca numai pot, chiar daca ma fortez.Cand aud ca unii fac 15-25 de ture de stadion si eu abia am facut 3 o data... x_x Mentionez ca am fumat:-s, dar m-am lasat.Ma gandesc si din cauza asta. Ati fost in situatia mea, ce ati facutbatting eyelashes? As putea sa fac ceva sa pot alerga fara sa obosesc repedebatting eyelashes?

17 răspunsuri:
| Andreeeeea_2521 a răspuns:

Alergi din ce in ce mai multhappy. Faci o data 2 stadioane de vreo 2-3 ori si cresti din ce in ce mai multhappy

| ღByByღ a răspuns:

Pai nu vreau sa te jignesc dar primul pas ar fi sa scrii abiatongue

| F13Meteor a răspuns:

25 de ture de stadion laughing)? poate doar aia care fac maraton, eu joc fotbal iar la unele antrenamente faceam abia 10 ture... echivalent a 4 Km dar dupa 25, mai ales pe caldura de afara... mori direct

| ΔH a răspuns:

Asa-ti trebuie daca fumezi.
Pentru ce puii mei iei pipa-n gura?
Te crezi mai smechera, sau? Care-i faza?

| KatAcestUtilizatorNuMaiEPeTPUxD a răspuns:

Alergi treptat. In prima zi 2 ture, a doua zi 2 ture jumate, a treia zi 3 ture etc.
P.S.: Nu alerga repede, daca te fortezi nu o sa poti alerga deloc dupa aia.

| Corinaa a răspuns:

Andreea cel mai bine ar fi sa o iei usor, intai 1 tura dupa 2 pana cand nu vei mai obosii. Poate ca nu ai mai alergat aasa mult de aceea nu ai antrenament. Incet incet vei incepe sa numai obosesti. Fumatul thinking nu cred ca este o mare problema daca nu ai fumat multi ani sau mai stiu eu thinking Oricum sper ca te-am ajutat big grin, funda plz? :X

| yhsay a răspuns:

Nu e de la fumat ci de la lipsa de antrenament. Crezi ca acele persoane au facut din start atatea ture? Stai linistita happy nu te mai forta, daca obosesti fa pauza 5 minute si apoi reincepe usor, ca nu te grabeste nimeniwinking

Eu am aceeasi problema, daca ma las de sport dupa imi vine foarte greu sa fac efort mult timp dar imi revin repede (am si constitutie atletica). Asadar, problema ta e ca esti la inceput, cu timpul nu vei mai avea vreo problema.

| Amelia94 a răspuns:

Poti incepe azi o tura maine 2 si tot asa, nu cred ca e din cauza tigarilor, mai ales daca spui ca te-ai lasat. Iti lipseste doar lipsa de antrenament.winking

| andreeeeea a răspuns:

Nu ai cond fizicaa...cu timpu o sa ajungi si tu sa faci 15-20.dar nu te astepta sa se intample mainehappy

| M3ntosana explică:

@CristianoR7 nu face niciun maraton persoana respectiva.tongue Doar se intretine.Si nu face dimineata sau la pranz cand e soarele puternic, ci seara.Atunci soarele nu te m-ai deranjeaza.Si a ajuns la 30 de ture in 3 ore.tongue

| butterfly0165 a răspuns:

Trebuie sa te apuci si de un sport happy asa nu vei mai obosi pentru ca te vei obisnui cu efortul happy Funda? Te rog

| 13 a răspuns:

O incalzire serioasa si tine-o tot asa, peste 2-3 saptamamni o sa incepi sa faci 5 ture dupa 3 luni o sa faci 10
daca te ti de antrenamnet, nu mai fumezi si lasi mancarile cu multe grasimi si zaharul.

| StefanKojo a răspuns:

Antrenament. Alergi putin cate putin. Si iti recomand sa iti iei un mp3, mp4, ipod sau ce ti se pare tie mai accesibil si sa asculti muzica rock cu ritm rapid, Asta ajuta foarte mult la alergat, ti-o spun din propria experienta happy

| Tymycy a răspuns:

Trebuie sa inveti sa respiri corect ca sa poti rezista si trebuie sa o iei cu incetu, ca nimic nu poti obtine dintr-odata big grin bafta!

| AG a răspuns:

Ideea e ca aici trebuie timp. Daca alergi constant, iti gasesti ritmul propriu, si lucrezi zilnic, o sa ajungi si tu sa faci acele ture.

| F13Meteor a răspuns:

Tu cred ca nu stii ce scrii, cum sa alerge 3 ore laughing, trebuie sa bea la apa in prostie...1 ora mai merge dar 3, in nici un caz

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vei reuși progresiv, nu renunța.
Crezi că cei care aleargă 15-25 de ture, au reușit din prima? Nu, cu mult antrenament!
Pa, pa.