Întrebare recomandată | LSMM a întrebat:

Am început să vorbesc foarte încet când sunt în public, pentru că recunosc că e un fel de frică să nu deranjez sau am impresia că părerea mea sau orice spun nu ajută la nimic. dacă mă roagă cineva să fac un lucru dintre cele mai simple, iar apoi cei din jur încep să vorbească despre orice, în minte aud mereu, ca un reflex sau ceva ce nu pot controla, cuvintele "Ce proastă e", asta în caz că nu spun ceva și îmi imaginez că aceeași remarcă e gândită de ceilalți.
Știu câ inclusiv întrebarea și relatarea sunt de prost gust, stupide, prostești sau oricum altfel, dar m-ar ajuta un sfat sau o metodă de a scăpa de problema asta.

6 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Prin exercitiu si trebuie sa ai mereu in minte faptul ca ei sunt niste oameni care nu au putere asupra ta

| shainitainii a răspuns:

Nu ar trebui sa te intereseze parerile celorlalti. Crede-ma, mereu vor fi oameni care te vor aprecia sau te vor uri. Ce trebuie tu sa faci e sa realizezi faptul ca nimeni nu e perfect si ca intr-un moment sau altul tot isi va da cineva cu parerea. Ce conteaza e sa nu te intereseze acea parere mai ales daca e spusa cu rautate.

| OldSoul a răspuns:

Fii indiferenta si nu mai fii asa dura cu tine, spune ce ai de spus, nu te feri, nu te ajuta cu nimic daca te feresti, eventual gandeste-te de 2 ori inainte sa spui ceva iar apoi spuneo cu incredere, nu a murit nimeni dintr-o simpla vorba.

| Clausd10 a răspuns:

E posibil ca acest lucru sa fii fost declansat de o intamplare nu tocmai placuta. Consider ca o abordare a problemei cu cineva calificat in domeniu ar putea fi o solutie.

| zoeyangel a răspuns:

Trebuie sa incepi sa ai mai multa incredere in tine. Incearca sa gandesti mai pozitiv. Nu ar trebui sa te lasi prea mult afectata de ceea ce spun altii, nu trebuie sa pui la suflet. Mai bine sa le intorci spatele si sa nu ii bagi in seama. Trebuie sa fii tu insuti si sa te gandesti mereu ca nu exista oameni mai prosti sau mai destepti decat altii. Toti suntem exact la fel, doar mentalitatea si comportamentul difera.winking Asa ca cheer up! Si ai mai multa incredere in fortele proprii.

| raulinho0805 a răspuns:

Faptul ca vorbesti incet in public arata o oarecare timiditate, ascunde nesiguranta ''daca spun ceva si spun gresit ce ma fac''? Nu toata lumea e facuta pentru a relationa, pentru a comunica bine cu cei din jur comunica si ei dar nu la fel de bine.Asta nu te face sa te simti inverioara cuiva nicidecum. Caracterele nu au grade de comparatie nu poti spune ca o persoana e mai buna ca alta chiar daca unii sunt maicomunicativi ca ceilalti.Se exagereaza si se promoveaza intens genul extrovertit in dauna omului introvertit.Nu poate spune nimeni care e mai bun fiecare e bun la ceva asa ca sa nu te simti deloc inferioara nimanui. Nu trebuie sa vorbesti neaparat in grupuricare nu ti fac bine nu ai avea de ce ca nu o sa reusesti niciodata sa te impui lor sau sa schimbi parerea cuiva care oricum nu te place si sti de ce nu te place? pentru ca sunt invidiosi in anumite privinte esti mai buna la ceva decat ei si ca orice om ai si minusuri de obicei secompara cu tine unde sunt eimai buni ca sa te faca sa te simti inferioara lor si fug sau se acopera atunci cand te compari tu cu ei in anumite privinte tu poate esti mai silitoare ai note mai mari ca restul.
Faptul caesti lascoala din cate stiu si esti intr un grup de persoana alese la voia intamplarii nu inseamna ca trebuie sa te intelegi cu toti iti poti face prieteni din alte clase sau de altundeva.Eu de exemplu in liceu nu maiintelegeam doar cu unu doi siuna sau doaua colege iar pe multi nu ii suportam.Nu ai de ce satetemi doar ca trebuie sa ai rabdare o sa-ti gasesti multiprieteni buni de exemplu la facultate acolo sunt oameni mult mai de treaba mai inteligenti mai prietenosi silitori sunt altfel ca cei din liceu nu toti e adevarat. Gandeste te mai mult la ce vrei sa faci in viata chestii constructive si mai putin lafleacuri din astea ca uniinu te arbaga in seama nu merita atentia ta lasa i pe ei cu ale lor. Daca mai ai intrebari de genul cu mare placere as putea sa te ajut si eu cu ce stiu si ce cred ca e bine. Oricum bafta si multa incredere in fortele proprii nu te descuraja!