| laura23 a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta odata insa nu m-am exprimat corect. Vreau sa stiu cum se calculeaza media de intrare la facultate adica cat % conteaza media de la bac si cat % media din clasael 9-12. Pun aceasta intrebare pentru ca am auzit de la cineva ca anul acesta cand se calculeaza media conteaza numai media din clasa a 9 a si media de la bac si nu media din toti anii de liceu adunata cu media bacului. Chiar imi fac griji pentru ca in clasa a 9 a am avut medie mica, 7.76 si o sa ma scada mult daca conteaza numai media asta plus bacul. Deci ma lamureste si pe mine cineva? Am uitat sa zic... am trecut in clasa a 12.

11 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Depinde de facultate...
La unele se intra cu examen de admitere 100%(cum ar fi academia de politie), la altele admiterea e 90% si media de la bac 10%(spre exemplu medicina), la facultatea unde dau eu e 20% bac, 40% media pe ani si 40% media la geografie pe anii de liceu(deci fara examen de admitere) etc...
Admiterea difera atat de profil la profil cat si de la facultate la facultate. Gandeste-te cam unde ai vrea si cauta pe site-urile facultatilor respective, sa te poti orienta mai bine.

| cretzufinish a răspuns:

Se calculeaza diferit de la facultate la facultate. La unele e 50% media 9-12 si 50% media bac, la altele 50% bac, 20% din media 9-12 si 30% din media multianuala la o anumita materie (fizica, matematica, biologie de exemplu). In orice caz, nu am auzit la nicio facult sa se ia in considerare mediile din clasa a 9-a, eventual din utlimul an terminal (a 12-a). Cel mai bine te interesezi la facultatea pe care vrei sa o urmezi, urmaresti admiterea de anul acesta si asa vei sti mai bine si poate vei trage mai tare pentru bac, ca sa te ridice. Mult succes.

| Asdgjkjgs a răspuns:

Pai difera de la facultate la facultate
spre exemlu la a.i.cuza iasi e 70% media celor 4 ani de liceu si 30% nota de la bac
iar la altele e 50% media anilor de liceu si 50% nota de la bac

| any007 a răspuns:

Buna.Media pentru facultate se calculeaza de la caz la caz.De obicei conteaza media anilor de liceu si/sau media unei materii(in functie de facultate), dar este posibil sa nu ai nevoie de medii daca ai examen de admitere.Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa stiu cum de calculeaza media

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te rog im spui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai ce este atat de greu vreau sa stiu acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E trebuie sa stiu acum cum se face media

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei imi spu o data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lauro rasounzi o data
ce dracu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba du-te dracu cu tot fa frec vroiam acum cu programu lui mata cu tot de prosti