| LoLSykes a întrebat:

Am momente cand ma inteleg bine cu parintii mei si cand nu(mai ales cu mama). E foarte stricta adica nu ma lasa sa ies afara mai deloc si daca ies ma lasa pana la 7 jumate maxim tin sa mentionez ca am 16 ani si sunt mereu insotita. Si daca o intreb de ce imi spune "Pentru ca asa zic eu". Am incercat sa vorbesc cu ea si imi spune ca ma expun la multe riscuri si etc. Incerc sa o inteleg dar prin asta imi da senzatia ca nu are incredere in mine. Ma asum riscurilor si cand merg acasa de la scoala. Niciodata nu merg singura si nu ma intorc singura si nu merg in locuri nepop***te. Invat bine la scoala sunt cuminte etc. Nu stiu cum sa o fac sa isi schimbe parerea si sa imi dea mai multa libertate. Ma simt ca intr-o cusca.Nu mai stiu ce sa fac.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai cum ai vrea sa se comporte un parinte cu tine? in special mama?
Ai vrea sa te lasa sa iti faci de cap?
Tu ai citit ce postari se pun aici cu fete de 13-14 ani intreband se sarcina/avort/oral etc?
Normal ca te expui la riscuri, probabil esti o adolescenta frumoasa/inalta si ai atuu-ri care ar atrage orice baiat in jurul tau.
Daca n u ti-ai inceput viata sexuala, vorbeste cu mama ta si explica-i ca esti inca virgina, cel putin din punctul asta sa nu-si faca probleme.
Cauta o zi cand este calma si vorbiti ca 2 prietene.
Incearca sa o intelegi si tu, si sper ca iti dai seama ca pericolul este la orice pas, mai ales daca ai si un grup de asa natura.
O zi buna sa aihappy

| LoLSykes explică (pentru caramela):

Nu am nici o treaba cu fetele de 13-14 ani care posteaza aici. Alea sunt batute in cap.Nu am zis sa ma lase sa imi fac de cap. Am cerut doar mai multa libertate. stie ca sunt virgina si nu isi face probleme. Am mai zis ca incerc sa o inteleg si nu am negat faptul ca pericolul e la orice pas. Si grupul meu nu e de "asa natura" daca era asa avea motive.

| FemeiaPisică a răspuns:

Mulțumește-te că ai o mamă cărei îi pasă cu adevărat de tine. În ziua de astăzi, se întâmplă multe pe stradă.
Ce dacă înveți bine la școală? Au dispărut și olimpici, iar părințiilor le pare rău că nu au fost mai atenți cu ei.

Respectă-ți mama! Ea are încredere în tine, dar în lumea din jurul tău, nu.

| LoLSykes explică (pentru FemeiaPisică):

Se intampla multe pe strada. Asta ar insemna sa nu mai iesim nicaieri ca ni se poate intampla ceva? O respect si o iubesc. Dar asta nu inseamna ca tot ce face face bine. Ma refeream ca invat bine asta fiind un motiv sa ma lase sa ies mai des. Imi da sarcini de adult dar ma trateaza ca pe un copil si nu mi se pare okey. Am cerut un sfat nu o morala.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate mama ta este prea protectiva!
Cauta un moment in care amandoua sunteti calme, expica-i ca ai crescut si ca ai nevoiede mai multa liberate
Doveste-i ca poata avea incredere in tine,
Ai prieten? Poate se gandeste ca ti se poate intampla cine stie ce...

| LoLSykes explică (pentru Fatamuntilor):

Da este prea protectiva.Am prieten si e de acord cu el adica l-a cunoscut si toate cele si ii place de el. I-am dovedit si incerc sa fac orice, doar ca niciodata nu e de ajuns pentru ea. In vacanta daca o intreb daca pot sa ies imi spune "ce sa faci afara? mai stai si pe acasa, te uiti la televizor stai pe laptop citesti o carte". Le fac pe toate, dar asta nu inseamna ca nu pot sa am si eu o viata sociala.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!