| camelia1812 a întrebat:

Am nevoie de aparat dentar nail biting stiti ceva site-uri?

şi pentru cei care poarta, sau au purtat

cum e? te dor dintii ingrozitor?big grin

si poti sa ti iei in mai multe culori, eu as vrea alb sau transparent(oricum am 13 ani si nu-mi prea pasa daca o sa rada ceilalti de mine, conteaza sa am o dantura perfectawinking

Răspuns Câştigător
| juniper a răspuns:

Si eu port aparat dentar de un an, din iunie, fix pe 1 l-am primit happy La inceput te dor dintii 2-3 zile, salivezi cam mult si nu poti sa vorbesti clar, dar iti trece. Vorbeam ca si cum as fi avut mancare in gura laughing Acuma am alt aparat si e mai roz, la asta salivam mai mult decat la primul aparat si se vad imbunatatirile. Intr-un an sau 2 cred ca voi scapa de el si apoi urmeaza partea de jos, cand am fost prima data la dentist, la o tanti care lucreaza foarte fin, mi-a luat amprenta dentara, probabil si tie trebuie sa-ti ia ca sa vada ce fel de aparat iti trebuie, pune o chestie moale la dinti si o tine acolo cateva minute, e rece si o sa doara putin, putin mai mult. Eu nu am cerut sa faca nici cum aparatul, la culori ma refer, dar primul a fost roz cu mov si o steluta, iar asta e foarte roz si cum ai spus conteaza sa ai dantura perfecta. Daca nu risti, nu castigi.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu port aparat dentar de 2 ani. Este mobil[adica il pot scoate cand vreau], dar nu se vede cand zambesc.
Aaa! Si e rozbig grin
Ma dor dintii doar cand il intorc[ cand il strang] o data pe saptamana... dar ma obisnuiesc repedehappy
Succes!

| mariaw a răspuns:

Imi place cum gandesti. Si eu am purtat, dar pe vremea mea nu era chiar asa "modern" cu elastice colorate sau chestia aia de se lipeste de dinti transparenta. Dintii te dor cam 4 zile dupa activare(care se face lunar), pentru ca atunci are loc actiunea mai eficienta asupra dintilor. Timpul mediu e estimat la 2 ani, dar difera de la o persoana la alta. Oricum eu sunt multumita si intr-adevar se merita. Ce nu facem noi pentru un zambet frumos?

| e m i l y a răspuns:

Eu port aparat dentar de doi ani si in acest timp nu m-am ferit sa'l arat lumii. Adica atunci cand rad nu pun mana la gura sau chestii de genu'. Conteaza rezultatul final. E foarte bine ca ti'l pui asa repede, nu mai astepta. Eu as fi vrut sa am inca din clasa a5a, dar mi-am pus mai tarziu. Anul asta il dau jos si toti imi vor zice ca va fi ciudat. Deja s'au obisnuit cu mine asa. Eu consider aparatul ceva diferit si funny. Cre'ca am deviat putin de la subiectbig grin. Referitor la durere...Cam o saptamana m'au durut dintii dupa ce l'am pus, dar a trecut repede.

| vintageheart a răspuns:

Ca sa-ti pui parat trebuie sa metgi la un medic ortodont.eu am portat si mobil iar acum port arc dentar.La parat mobil a durut groaznic vreo doua zile cand a trebuit sa intoarca cu cheitahappyDar dupa aia te obisnuiesti cu elhappy

| gabryel a răspuns:

Intreaba si tu pe cineva daca iti imprumuta aparatul sau dentar... e criza nu iti mai lua unu nou.

| mariapow a răspuns:

Bravo tie imi place gandirea ta. sper sa se rezolve cat mai repede problema cu aparatul dentar.mult succes

| justme_4288 a răspuns:

Si eu am aparat dentar de 3 ani. o sa simti doar putina presiune pe dinti. Dar nu e o dure insuportabila, dureaza doar pana ce te obisnuiesti.

nici mie nu imi pasa ca am aparat dentar [la sfarsitul clasei a 5`a] acum sunt pe clasa a 8`a si important este ca o sa ma duc la liceu cu un zambet perfect.

| Kqzu97 a răspuns:

E super eu port.Prima saptamana te va deranja si nu vei putea manca, dat stai linistita e shick:) nu o sa rada nimeni de tine sunt pitricele mici care au elstice colorate iti poti pune:verde, roz(am eu), mov orice culoare...

http://www.ortodontic.ro/......ca%202.jpg

| psycho_5607 a răspuns:

Te dor dintii primele zile dupa ce ti`l strange. ABia daca poti manca. Eu port din mai 2009. Deja mi s-a reglat dantura. De abia astept sa mi`l scot. Va fi prefecta. Plus ca nu o sa rada nimeni de tine. Eu am 14 ani si nu a ras nimeni de mine. A zis chiar ca imi sta foarte bine. Eu am avut elastice normale, portocalii, rosii si acum am galbene [ oribil!]. Oricum, trebuie o igiena mult mai stricta, dar merita. Vei avea o gurita superba.
Pupici. :*

| Loricik_6908 a răspuns:

Eu am aparat dentar fix de 3 luni si e super tare.Nu ma deranjeaza deloc si nimeni nu rade de tine. E la moda.Esti smecher/a daca ailaughing. Succes!