| Likemecool a întrebat:

Am nevoie de mare ajutor!
Rezolvati'mi va rog urmatoarea problema de fizica.happy

2 corpuri actioneaza pe rand asupra unui resort.Primul corp deformeaza resortul cu delta L1=3cm, iar al 2-lea cu delta L2=5 cm.Se considera acceleratia gravitationala 10N/kg.
A. Daca ce'l de'al 2-lea corp are masa m2=200g, masa m1 a primului corp este:
a) m1=60g
b)m1=100g
c)m1=50g
B.Costanta elastica a resortului este :
a) ca=20N/m
b) ca=120N/m
c) ca=200N/m

Vreau rezolvarea daca se poate nu numai raspunsul.happyFunda+vot!

1 răspuns:
| TheVampireDiaries a răspuns:

Nu ai voie sa intrebi de teme! Daca nu stii sa faci singur atunci nu mai fa si gata! Dar nu mai pune asta pe site!