| AloAlo99 a întrebat:

Am nevoie de retete de prajituri pentru Craciun(sa fie facute la cuptor) si retete traditionale de mancare la cuptor, prajiturile sa fie ceva mai usor nu ma apuc acum sa fac cozonacii...Simple,usor de facut, accept si ceva mai complicat, prajituri cu ciocolata, fructe, as vrea sa fac niste biscuiti, cornulete, dar mai vreau ceva pe langa. Fundita mare si multe voturi.Multumesc anticipat! Scz de categorie dar e cea mai populata.

Răspuns Câştigător
| alexlaura91 a răspuns:

Fursecuri de casa cu bucatele de ciocolata

Ingrediente:
600 g margarină,
300 g zahăr, trei ouă,
750 g făină,
două plicuri de zahăr vanilat,
coaja rasă de la o lamâie,
150 g ciocolată cu lapte,
fără umplutură.

Preparare:
1. Margarina se omogenizează bine împreună cu zahărul, apoi se adaugă ouăle, zahărul vanilat, coaja de lămâie şi ciocolata tăiată mărunt cu cuţitul.
2. Se pune făina şi se amestecă până se încorporează, dar fără a se frământa.
3. Se modelează în forma dorită şi se coc circa 10 minute, la foc mic, în cuptorul încins.

Eu le-am facut si sunt delicioase...si mai ales usor de facut.