| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un sfat va rog frumos crying((...trebuie sa imi pun aparat dentar fix dar imi este foarte greu deoarece port si ochelari iar colegii mei sunt foarte rai. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Am avut mai multe probleme cu colegii si nu ne intelegem prea bine...deci voi ce ati face in locul meu?

22 răspunsuri:
| Ea.e. a răspuns:

Tachineaza'i si tu

| SweethearT a răspuns:

Eu? M-ar durea in cot de ei.

Incearca sa ii faci sa inteleaga ca toti sunteti la fel, cu defecte.Si nu are rost sa se ia de tine.Si eu port ochelari, dar cu colegii ma int super si nu s-au luat niciodata de mine.

| monyk a răspuns:

Buna, draga mea rautate este peste tot...
crezi ca in alta parte daca te muti nu va fi asa? Ce conteaza ce spun ei? Daca e pentru tine, ai nevoie, peste un timp il vei da jos si vei avea dintii foarte frumosi, doar nu vei renunta pentru ei, lasa-i pe el sa vorbeasca, ficu incredere in tine si in frumusetea ta, daca ai aparat dentar nu inseamna ca eti urata, in plus nu il porti pe veci...nu esti singura care poarta si nu ai dc sa iti faci griji sau sa te simti prosthappy. TU poarta-l cu incredere si nu baga de seama, ca e mai bine sa il porti acum ca mai tarziu cand cresti va fi mai aiurea.
Stai linistita si sa nu pui la suflet orice ar spune altii, il vei da jos la un momentdat.Hai curaj si incredere, nu e capat de lume, daca ai nevoie de el, ia-, cu incredere!

| Helvete a răspuns:

Nu trebuie sa iti pese de ce cred sau spun ei, crede-ma. Nici eu nu m-am inteles deloc bine cu colegii din generala (sunt la liceu acum) si nici cu cei de la liceu nu ma inteleg foarte bine (dar mai bine decat cu cei din scoala generala) si pana in clasa a 8-a puneam totul la suflet, toate glumele proaste facute pe seama mea si tot ceea ce spuneau despre mine, plangeam de fiecare data; pana cand m-am decis sa nu imi mai pese si m-am schimbat radical. Nu mai ascultam ce spun si tineam capul sus mereu. Asa fac si acum. Probabil de aia nici nu m-am intergat la liceu. Dar nu imi pasa. Sunt eu si asta e tot ceea ce conteaza, si asa ar trebui sa gandesti si tu. Si culmea e ca si eu port aparat dentar si ochelari in aclasi timp. Si chiar nu ma deranjeaza. Important e sa ma simt eu bine si nimic mai mult. Restul nu mai conteaza. Asa ca ingora-i, daca isi bat joc de tine si tine capul sus!
Succes! happy

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Tu ţii la sănătatea ta sau la gura unor oameni care oricum sunt răi şi îţi caută nod în papură? Ignoră-i... oricum în viitor nu vei mai avea nicio tangenţă cu ei, aşa că de ce să îţi faci griji? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu o sa port. In plus port si eu ochelari.
In primul rand, nu-i asculta, ignora-i cand te tachineaza.
Apoi, arata-le ca nu te deranjeaza deloc aparatul dentar. Gandeste-te, o sa ai niste dinti minunati cand ti-l vei da jos!
Crede-ma, nu-i asa de rau!
Succes!
O zi buna!
Bye!

| bianca a răspuns:

Nu ii asculta si in niciun caz nu te arata afectatawinking
poti sa le razi in nas, sa le zici asta e!
gandeste-te ca e mai bine sa poti acum si cand vei fi mare sa ai niste dinti superbi.
nu te lua dupa rautatea colegilor ca tot tu pierzi!
daca ei vor vedea ca nu ii iei in seama si ca nu iti pasa de afirmatiile lor se vor opri:nimeni nu face ceva fara sa aiba vreun rezultat

pupici:*:*

| Maria_3931 a răspuns:

Iti spun sincer, nimeni nu-i perfect.Nu numai tu ai defecte...si sa-ti spun drept astea nu sunt defecte in primul rand.Sa ai aparat dentar sau ochelari nu-i mare lucru. Oameni stiu, sunt rai dar lasa-i pe ei sa comenteze, nu te obosi.Incearca sa treci peste tot ce iti zic si gastete-le si tu defecte cum am mai zic "nimeni nu-i perfect'NU ARE NIMENI STEA IN FRUNTE. Si tine minte orice ti s-ar intampla bazaza-te pe prietenele adevarate. Ele vor stii ce sa-ti zica.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Sanatatea e cea mai importanta!

| adydassler a răspuns:

Ignorai cand o sa se maturizeze si ei poate o sa-isi dea seama ce au facut...winking

| DianaLostInDreams a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti ce zic colegii, mai bine gandeste-te cat de frumos o sa arate dantura ta peste cativa ani.

| ZambescSiGata a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa iti fie teama de ce vor zice colegii tai deoarece ei fac misto doar pentru a fii in centrul atentiei dar asta nu inseamna ca tot ce zic e adevarat!

| Adya20 a răspuns:

Si eu port ochelarihappy Si uneori imi place cum imi sta.Acum gandesc cam asa faptul ca ii port ma ajuta pe minehappyO perioada ii luam in seama pana cand mi-am dat seama ca nu procedam bine! Incepeam sa vad din ce in ce mai rau! Te sfatuiesc asa:Gandeste-te ca aparatul dentar nu il porti chiar asa de multhappy o sa treci de faza asta iar cu ochelarii eu zic ca e mai bine sa ii porti decat sa ajungi la vreo operatie doar de gura lumii! Lumea o sa vorbeasca tot timpul nu numai acum, mie mi-au luat multi ani sa realizez ca mai importanta este sanatatea mea sau persoana mea decat niste cuvinte aruncata plus ca.Cine rade la urma rade mai bine! Este normal sa te afecteze ce auzi de la ei inteleg asta prea bine dar asculta un sfat de la o persoana care a trecut prin ce treci tu acum si regret ca m-am luat dupa ei! Asa ca daca as da timpul inapoi si as fi in locul tau nu m-as mai uita la ce spun colegii!happyLe poti da replici la randul tau! Nu le arata ca te afecteaza! Raspunde-le de genul oi fi aragaz cu 4 ochi dar vad mai bine decat vezi tu cu 2! Ai incredere in tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trateaza-i cu superioritate.Razi cu ei cand incep sa faca o gluma pe seama aparatului tau dentar. Ii vei descuraja astfel. Ochelarii te fac mai frumoasa si mai interesanta. Aparatul dentar iti va corecta si dantura.Cand vei fi mai mare vei avea un succes de invidiat. A te lua mereu dupa altii inseamna a te desfiinta pe tine.

| anamaria_5912 a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa bagi de seama ce zic ei.este spre binele tauwinking si eu port si aparat dentar fix si ochelari si chiar nu am nicio treaba.nu ai de ce sa te stresezi.asa e lumea rea :-J dar ce sa ii facem.mai bine porti acum si mai tarziu o sa fii o scumpica.decat sa te plangi mai tarziu.deci nu baga de seama ce zic colegii. ignora-i pur si simplu. te pup :*

| allesendethier a răspuns:

Eu. mi-as pune aparatul fara sa ma mai gandesc la "consecinte". Fi optimista! nu`i lasa sa te necajeasca.Nu-i baga in seama. Daca sunt cativa care merita, incearca sa le explici ca e spre binele tau acel aparat. Daca chiar iti sunt colegi, vor intelege. Daca nu te simti in postura de a face asta, incearca sa ceri ajutorul dirigintelui. Poate, poate iti va fi de folos.Insa,nu uita, CAPUL sus.Niciodata nu lasasa te supere un astfel de lucru.Viata e lunga.Vei afla mai tarziu cat de bine a fost ca ai inghitit toate poantele acestor "piticanii"rai. O sa descoperi probabil, cu aceasta ocazie. prietenii adevarati.In speranta ca ti-am putut fi de folos, Karin

| clawdya_8655 a răspuns:

J eu port ochelari dar asta nu ma jigneste cu nimic. j la mine se intampla sa imi mah zica colegii asemenea lucruri dar nu pot sa stau linistita ii jignesc si eu. j orkm ma doare in cot de ce zic ei.nu ar trebui sa iei in seama ce zic altii. poate ei au defecte mult mai grave.sa se uite prima data la ei si dupa aia sa te critice pe tine.

| ?! a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti pese.Si eu port aparat dentar. Gandeste-te ca peste 1 an sau 2 ani vei avea dintii albi si drepti. Si ce daca porti ochelari? Daca chiar iti pasa atat de mult, spune-i mamei tale sa-ti cumpere niste ochelari patrati si draguti. O sa-ti stea super bine. Oricum, nu ar trebui sa-ti pese ce cred altii. Succes >; d

| maya007 a răspuns:

Wow! NU pot sa cred! Deci nu sunt singura. Pai si eu am aparat dentar si ochelari! rolling on the floor Treb sa recunosc ca colegii nu mi-au zis nimic. app aparatul dentar e chiar foarte chic, se poarta. Ai putea sa iti schimbi ochelari cu o rama mai finuta si eleganta, acum ochelarii sunt un accesoriu. Daca mai esti si draguta cu atat mai bine! Mai da-i in colo de colegi, lumea e rea! Nu ii baga in seama!

Sper ca ti-am fost de ajutor!

| georgik21 a răspuns:

Am avut si eu in generala o prietena care purta ochelari si aparat dentar si multi colegi radeau de ea, dar timpul a trecut si acum s-a facut frumoasa rau. Daca nu purta cand era mica aparat si ochelari, acum nu se vedea nici o schimbarewinking:*

| *Baby* a răspuns:

Stii.si eu am aparat fix dar am invatat sa-i ignor pe ceilalti daca spun ceva le intorc vorba si gata!(nu ca as arata urat -ca de abia se vede big grin)succes!^*

| AnaEindragostita a răspuns:

Imi dai funta la celalalt raspuns plz