| OriflameCarlaAnnaMaria a întrebat:

Am nevoie urgent de jocuri matematice ( acelea cu mama iti da atat ..hotul iti fura nu stiu cat ) intelegeti voi la care sa ghiciti la ce numar s-a gandit ....nu stiu exact sa explic laughing doresc fie explicate Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Lexini a răspuns:

Uite aici unul: Pui un om sa aleaga orice numar, indiferent de cate cifre, apoi il pui sa faca calcule exact cum te duce pe tine capul (ex: inmulteste cu 7, scade 3, aduna 123, s.a.) iar la un moment dat il pui sa imnulteasca cu 9 si sa adune cifrele pentru ca orice numar inmultit cu 9, adunandu-i cifrele face tot 9 ( ex: 12x9=108; 1+0+8=9), iar de aici il duci unde vrei tu. Sper ca ai inteles si ca te-am ajutat :*

3 răspunsuri:
| Criminal2 a răspuns:

Gandeste-te la un numar, vecina iti da tot atata, eu iti dau 4, hotii fura jumate, ii dai datoria vecinei si iti da 2.

Explicatie:
Sa luam un numar 5+5=10,10+4+14,14/2=7,7-5=2

In loc de acel 4 care il dau eu poate oricare numar par, iar rezultatul final va fi jumatate din el.

Funda?