| andreea_1419 a întrebat:

Am o asazisa prietena care ne barfeste pe mine si o prietena. Iam spus de mai multe ori sa nu ne mai barfeasca am aflat de la cineva ca mi-a spus vaca grasa. Sa mai fiu prietena ei?

Răspuns Câştigător
| Pixel2009 a răspuns:

Buna, Andreea happy
In primul rand, daca ai aflat de la cineva ca ti-a spus vaca grasa inseamna ca si tu barfesti. Din moment ce a ajuns fata aia sa iti spuna lucrul ala nu cred ca a venit din senin si ti-a spus : " Andreea, fata aia te-a facut vaca grasa ", ati ajuns voi la subiectul ala cumva.
Barfitul e ceva foarte comun, din pacate. Poate nu ti-a spus cu rautate, si eu imi mai tachinez prietenele spunandu`le vaca grasa. E preluat din serialul Robotzi, daca ai auzit de el.
Apoi, s`ar putea ca persoana care ti-a spus asta sa te fii mintit. O fi avand motivele ei sa te minta...
Ce ar trebui sa faci? Ar trebui sa fii mai atenta cu cine te imprietenesti, in special cui te destanui. Sa nu`ti pese ce spun ceilalti despre tine, nu incerca sa te razbuni. Lasa lumea sa zica ce vrea, ca oricum o face. Tu fii draguta cu toata lumea, nu iti spune secretele decat mamei tale, pentru ca si celelalte prietene tie iti spun de o fata iar acelei fete ii spun de tine. Renunta la vorbitul de rau despre alte persoane, nu vorbi urat cu nimeni. Daca o sa aiba cineva de comentat, lasa`l in pace si fa`te ca nu ai auzit. Lumea din jurul tau o sa isi dea seama ca vorbele rele despre tine nu sunt adevarate daca tu o sa fii draguta cu toti. Iar daca o sa creada toate rautatile, treba lor.
Asta e solutia ca sa fii cat mai placuta de cei din jur si, parerea mea, asta e comportamentul corect. Sper ca te-am ajutat :*

1 răspuns:
| UPT a răspuns:

LOL. Daca iti place sa rada prietenii de tine, DA.
LOGIC ca nu! Da-o in ma'sa!