| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema. tin foarte mult la un baiat, si el tine la mine. pentru 3 ani a plecat in Londra, are niste treburi, dar mi-a promis ca va veni acasa cam odata la 2-3 luni. Nu suntem impreuna oficial, ca sa spun asa. adica prietenii apropiati stiu cum este treaba, dar in fata celorlalti suntem mai rezervati.

asta pentru ca eu sunt angajata intr-o relatie, daca se poate spune asa. Sunt cu M de un an si jumatate; am luat o pauza acum 2-3 saptamani si intalnirile noastre sunt inevitabile, intrucat invatam la clase paralele. eu in sinea mea tin la el, dar el se poarta uneori urat cu mine, adica vorbeste rastit, uneori ma face de ras in fata prietenilor mei, iar asta ma enerveaza. plus ca uneori este atat de imatur...

asa, deci baiatul de care am zis la inceput, G, e plecat in anglia la acest moment. dilema mea este... sa-l astept atat timp sau sa incerc sa vad daca merita sa mai continuu cu M, sau sa trec peste el si sa incep o noua relatie calumea cu G?

M este de`o varsta cu mine, are 18 ani, ne intelegem super ca amici, caci in trecut am fost best friends. dar de cand suntem impreuna, se poarta in valuri cu mine. O perioada ma iubeste, se poarta frumos cu mine, alteori o ia rara. desi am incercat sa ajungem la un consens, amandoi ne-am pastrat personalitatile intacte, incercand sa minimalizam conflictele. ideea e ca ne intelegem bine, cu exceptia momentelor cand se poarta nasol, caci, ca raspuns si eu ma enervez si incepe cearta.

G este cu 5 ani mai mare decat mine, are 23 de ani. E mult mai matur si mai cu capul pe umeri, are planuri de viitor, se poarta bine cu mine. are si el o personalitate puternica, dar imbina lucrurile intrucat amandoi sa ne simtim bine si sa nu ne certam. avem opinii diferite despre lucruri, dar le discutam cizelat. plus ca suntem si foarte buni prieteni. problema lui e ca are nume de rrom, mostenit de la un bunic careera rrom. Stiu ca parintii mei m`au instruit sa nu ma incred in rromi, caci nu stiu care e rau si care e bun. dar s`ar isca un scandal mare sa le spun despre G, desi doar numele este rrom.

Nu vreau sa fiu judecata, vreau doar o parere, un sfat.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca nici unul nici celalt nu sunt pentru tine, primul pentru ca este plecat si cinestie cu ce idei va veni, daca va mai veni, al doilea ca nu merita sa-i asculti toate tampeniile cand viata si asa este plina de tampiti.

| deeea28 a răspuns:

Cu nici unu nu merita sa stai. Cel de 18 ani se poarta imatur si daca ar fi macar amic cu tine nu s-ar purta asa. Cineva care tine la tine nu te raneste, chiar daca e amic sau iubit. Celalalt de e plecat, poate se comporta mai frumos cu tine ca nu are nici o obligatie fata de tine, de ce s-ar purta aiurea? Si de altfel e plecat, cat ai stat cu el in timp real? banuiesc ca putin, deci nici pe el nu-l cunosti si nu stii cum se comporta cu adevarat. Ce daca vine la 2-3 luni in tare, stai sa vezi daca intr-adevar vine. Distanta e periculoasa si pentru cuplurile de 5 ani, pentru voi cu atat mai mult. Faci cum crezi, dar sfatul meu e sa nu te mai complici, sa-ti faci mii de idei, sa fii cu capul pe umeri si sa cauti ceva mai bun si mai potrivit. Pup