| Sara a întrebat:

Am o intrebare! in romania se poate suspenda asa zis. un an de liceu? nu sa ramai repetent, ci din timpul vacantei sa suspenzi anul ce va urma, fara ca anul celalalt scolar sa repeti acea clasa. Adica sa te duci in clasa la care ai ramas cu un an in urma la aceeasi unitate scolara. Se poate? Tine doar de fiecare inspectorat scolar? Sau este o lege la nivel national? Zilele trecute ma gandeam la acest lucru, si daca este permis ar fi cool!

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Ba da. Se poate amana anul scolar numai cu documente medicale solide.

| Shery a răspuns:

Ba se poate, se numeste a-ti "ingheta" anul, dar trebuie sa ai motive bine intemeiate.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu. Nu exista nici o lege care sa sustina posibilitatea de a suspenda anul urmator de liceu. Exista doar pentru facultati, pentru ca acolo, a ramane repetent ridica multe probleme, si datorita faptului ca studentul este major, poate si are dreptul sa puna ca prioritate alt ceva inaintea scolii. Legea cu inghetarea unui an de facultate se bazeaza pe faptul ca liceul e oarecum obligatoriu, facultatea e 100% optionala.