| BoMbOnIkA a întrebat:

Am o intrebare pentru baieti si pentru cei care au copii in special fete:
Pt baieti: Cum ati reactiona daca iubita v-ar spune ca este insarcinata?
Iar pentru parintii aceiasi intrebare : cum ati reactiona daca fica dvs v-ar spune ca este insarcinata?

Mentionez fata are 16 / 17 ani.

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Îţi răspund la amândouă întrebări dar cred că m-aş încadra mai bine la a doua.
Cum poţi reacţiona când iubita ta îţi spune că e însărcinată. Gândeşte-te că un copil nu se face singur şi dacă cei doi nu s-au protejat sau de ex s-a rupt prezervativul băiatul ştia deci nu ar fi o surpriză. Ar rămâne probabil fără cuvinte şi s-ar gândi cum să facă să meargă cât mai repede la un avort. Că omul la 16, 17 ani, băiatul presupunând că are aceiaşi vârstă, nu vrea un copil, el vrea altceva.
În calitate de părinte normal că reacţia e total negativ, depinde cât cap au părinţi. Dacă sunt oameni normali pe lângă faptul că probabil o să te critice etc o să încearcă să găsească o soluţie. Dar reacţia nu va fi pozitivă nicicum! Nimeni nu se aşteaptă ca fata care acum 4 ani se juca cu păpuşile acum să aibă un copil al ei care să se joace cu jucării la rândul lui.Baftă!

| sensesDelight a răspuns:

Iubitul ei probabil o să aibă un șoc, pentru că la vârsta asta băieții sunt încă puștani. Sper că tipul este pregătit de responsabilități și de maturizare, pentru că e păcat să te joci cu viața unui copilaș.
De aemenea, părinții o să fie supărați, nervoși și din cauza asta o să se gândească la avort. Fapt care eu zic că nu l-aș face nici dacă mi-ar sări întreaga familie în cap. E copilul meu, vina mea, îmi asum responsabilitatea de acum înante și am grijă de el. Trebuie să aibă grijă cum le spune părinților, indicat ar fi ca mai întâi să vorbească cu mama, și să fie pregătită să înfrunte al 3-lea Război Mondial. Dacă părinții sunt mai înțelegători probabil nu o să fie așa de disperați, deși orice părinte e demontat când află o asemenea veste.
Anyway, ca mămică îi durez succes și să învețe să se protejeze next time. ^.^

| shalimar a răspuns:

Sunt parinte, dar am baiat. Oricum iti voi raspunde pentru ca si un baiat poate sa isi confrunte parintii cu o asa afirmatie(daca e responsabil). Binenteles ca as fi suparata(nu e tocmai o situatie de sarit in sus de bucurie). I-as pune cateva intrebari cum ar fi:al cui e, de cat timp e, de cat timp sunteti impreuna, o iubesti. Apoi mi-ar trebui cateva minute sa trec peste soc. Dar as sfarsi prin a-l ajuta si a-l sfatui.Pentru ca la urma urmei e copilul meu si macar nu a omorat sau mi l-a adus politia la usa.
Si probabil ca i-as tranti o palma dupa cap pentru ca nu a folosit prezervativ(nu uita, am baiat)
Acum sa revenim la lucruri mai serioase.Primul trebuie sa afle prietenul tau. Daca iti e frica de o reactie violenta, spune-i in prezenta celei mai bune prietene. Apoi indiferent de raspunsul tipului, spune-i mamei tale inainte sa afle ea singurica. O sa fie nervoasa, o sa tipe, o sa planga, dar dupa ce va trece socul, te va ajuta cum stie ea mai bine.

| Alinutza_5368 a răspuns:

Daca eu as fi baiat si iubita mea ar fi insarcinata probabil ca prima data as fi socat! Mas gandi cum merge mai departe ce o sa facem pe viitor ce se va intampla unde stam ce facem 1000 si 1000 de intrebari. Daca as fi mama a unei fete insarcinata as ractiona la fel! Este mai complicat nu e asa de usor gata im asum raspunderea si sa resolvat e insarcinata si cu asta basta! Eu sunt o mamica tanara de 23 de ani si niciodata nu mi-am dorit nimic mai mult decat sa am un copil.Am avut foarte multe probleme cu piticu meu a fost bolnav este epileptic si am avut de suferit mult.Lam tinut in bratele mele mort numai respira numai nimic.Va spun sincer e greu sa cresti un copil si stai ca eu nu sunt in Romania deci e totusi mai usor decat pentru alti care stau in ro pe o alocatie si ajutor de familie de ***. Nu sunt pentru avort dar tind cont ca e greu in ziua de azi si depinde de situatia ta m-as gandi foarte bine ce as face in locul tau! Mai bine un avort acum decat un copil lu care nu poti sai oferi nimic! Candeste iti trebuie pampars si lapte in fiecare saptamana si astea sunt doar lucurile mici de care are nevoie un copil.Esti inca copil la varsta ta asa ca savoreazati copilaria ca mai tarziu ai sa ajungi sa tio doresti inapoi! Doamne sa nu credti ca regret ca am copil din contra e tot ce am pe lume asta si as face orice pentru el nu im pare rau doar ca nu as mai fi asa de naiva daca as da timpu inapoi sa gandesc ca va fi usor.

| alexxy_8614 a răspuns:

Buna. Daca as fi baiat si as afla ca prietena mea are un copil mi-as asuma raspunderea nu as fugi ca un las pentru ca pana la urma eu sunt tatal copilului si daca as iubio extrem de mult as lua`o de sotie s pot avea grija de ea si de copil iar daca as avea o fiica si mi-ar spune ca e insarcinata la 16 ani as fi suparata dar as ajutao l`as pune pe tanar s se casatoreasca cu ea as spijinio nu as opta pentru avort ca asa ceva nu se face acel copilas mik e si el un suflet si nu-l putem omori daca a fost in stare s il conceapa atunci trebuie s isi asume raspunderea Sper ca t`am ajutat!

| BoMbOnIkA explică:

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri am vazut ca multi mi-au urat bafta si mi-au spus ce sa fac si vreau sa le spun ca nu sunt insarcinata si nici nu am de gand de si am o relatie de 2 ani nu imi doresc inca un copil cel putin pana la macar 20 ani,
Am pus aceasta intrebare pentru ca am vazut multe cazuri la tv in care fetele de 16/17 ani raman insarcinate si am fost curioasa cum ati reactiona la o astfel de veste.

Si vreau sa spun nu numai ca nu am de gand sa fac un copil dar chiar daca am o relatie de 2 ani i-am spus de la inceput iubitului meu ca il inteleg ca este baiat dar eu macar pana la 16 ani nici sa nu se gandeasca ca o sa facem dragoste si daca o sa vrea sa ma accepte asa bine daca nu n-are de cat sa isi caute pe alta care poate sa ii ofere ceea ce isi doreste

Si in ciuda faptului ca el are 21 de ani pe atunci 19 m-a asteptat pana anul asta in Februarie adica un an si jumatate, fapt prin care i-a demonstrat ca el chiar ma iubeste.

Dar in fine chestia este ca nu eu sunt fata pentru care am intrebat de reactia fiecaruia, asa cum am mai spus este o intrebare pusa din curiozitate.

si cei care imi citesc ceea ce am scris acum ii rog sa imi raspunde inca la o intrebare pe langa ceea principala.

Credeti ca diferenta de varsta intre noi este mare?
Chiar daca eu nu tin cont de ceea ce spune lumea vreau sa stiu parerile altora pentru ca multe dintre prietenele mele imi zic ( ethe fata ce naiba nu iti cauti unul mai de varsta ta ) "de si si ele majoritatea dintre ele au prieteni mai mari decat ele cu 3/4 chiar si 5 ani dar nu se vad pe ele ma vad mereu pe mine.