| AlleAllexandra1 a întrebat:

Am o mama vitrega dar nu ma inteleg cu ea si ea nu ma suporta iar din aceasta cauza nu pot locui cu tatal meu pe care il iubesc enorm de mult! ce sa fac si cum ca sa pot locui cu tatal meu? a si orice fac mamei mele vitrege nu-i convine

Răspuns Câştigător
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Pai in primul rand spune-i tatalui tau sa vorbeasca cu ea si sa ii spuna ce o deranjeaza la tine.
Insa sincer iti spun esti fica lui nu are nimeni dreptul sa te enerveze, mama ta vitrega fie ca vrea fie ca nu vrea ea nu are nici un drept sa iti zica tie ce sa faci, daca tu vrei sa stai cu tatal tau stai pentu ca nimeni nu te opreste, incearca sa o ignori, adica daca faci ceva si ei nu ii convine spune-i sa isi faca singura, ce esti tu cenusareasa?
Incearca sa o ignori daca incepe sa se ia de tine pur si simplu ignor-o mergi inainte si fa-te ca ploua.
Mama ta vitrega stia in ce s-a bagat cand s-a casatorit cu tatal tau, stia ca are un copil si ca nu il poate tine departe de tatal sau asa ca draga mea si tu ai drepturi, e tatal tau si daca tu ai chef sa mergi sa stai cu el mama ta vitrega nu are nici un drept prin care sa te opreasca.

6 răspunsuri:
| dezireh a răspuns:

Pai, in primul rand ar trebui sa vorbesti cu tatal tau despre asta. e o situatie delicata in care este si el. daca ii vei spune, nu cred ca se va rezolva mare lucru, ci eventual ii va spune mamei tale vitrege sa aiba grija cum se comporta cu tine.iar chestia asta nu va tine prea mult. nu ai cum sa locuiesti numai cu tatal tau, asta e clar. cum spuneam tatal tau este pus la mijloc intre fiica lui si noua sotie, la care cred ca tine mult. in ceea ce priveste situatia ta cu mama vitrega, poate ti se pare, iar daca e adevarat, incearca sa o schimbi, faceti activitati impreuna, imprieteniti.va. asta e singura solutie. sper ca te.am ajutat, si imi pare rau pentru situatia in care te aflii, dar vei vedea, totul va fi ok.happy

| Camelisa a răspuns:

Poftim? Nu poti locui cu tatal tau pentru ca mama ta vitrega nu te suporta? Fi mai explicita... daca vrei sa te putem ajuta.

| AlleAllexandra1 explică (pentru Camelisa):

Da nu pot locui cu tatal meu din cauza ei

| Camelisa a răspuns (pentru AlleAllexandra1):

Motive!

| AlleAllexandra1 explică (pentru Camelisa):

Fiindca face histerii si nu ma suporta

| Волк a răspuns:

Dupa parerea mea, mama ta vitriga nu te suporta pentru ca tatal tau iti ofera mai mult timp tie decit ei, incearca sa vorbesti cu ea intre 4 ochi si explica-i ca nu ai nimic contra ei, si propueni sa traiti in pace.
Dar daca asta nu functioneaza atunci eal si pe tatal tau si puneti-va in 3 la o discutie, si spune tot ce ai pe sufelt in fata, ea nu o sa poate sa iti zica nimic rau in fata tatalui tau....incearca sai explici ca totul este bine