| sweetalinutza a întrebat:

Am o mare dilema! Am scapat aparatul foto pe jos (samsung ES17). A cazut cu camera deschisa in jos, el fiind pornit. display-ul nu are nimic, la fel si camera.doar a ramas blocat pe jumatate deschisa, el se deschide doar ca face pozele in ceata.Nu vreau sa le spun parintilor pentru ca or sa se supere pe mine.Credeti ca e grav ce a patit, sau se poate repara usor? credeti ca o sa ma coste mult? va rog ajutati`mastraight face Funda pentru cine imi da un sfat

2 răspunsuri:
| Ancestralsoul a răspuns:

Mai intra obiectivul inapoi? Daca nu intra incearca urmatoarea faza:il opresti si in acelasi timp incerci sa apesi usor in jos obiectivul. Daca nu intra in locasul lui, e mai complicat.Sunt destule mecanisme care se defecteaza usor, sa nu mai vorbim de socuri de acest gen.Plasticul ce protejeaza lentilele cum se prezinta? Se poate repara, dar daca e ceva electro-mecanic in general costurile sunt destul de ridicate, mai bine cumperi altul.Acum cativa ani am avut aceiasi problema cu o compacta canon.Am desfacut obiectivul, am scos lamelele de protectie din plastic si a mers, principiul fiind cam acelasi la majoritatea compactelor.Incearca ce am spus mai sus.Astept mesaj, sunt curios.Succes.

| babybombon a răspuns:

Deci km sa iti spun.aceeasi chestie am patit eu.imi era teama s le spun parintilor ca am scapat aparatul foto asa ca am at vina pe varul meu mai miclaughingin fine important este ca tatal meu si-a dat seama.asa ca a umblat el la aparat. cel mai bine este sa ii spui tatalui tau.al meu s`a suparat deoarece nu i-am zis adevarul.pana la urma a trecut. a umblat de a desurubat acolo unde a ramas deschis p jum.cand a pus surubelele la loc. a mers aparatul am fost foarthe fericita \dancingacum merge de minune