| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema, am intrat anul acesta la facultatea de informatica la fara plata, dar pur si simplu nu fac fata, nu inteleg nimic si nici nu are cine sa ma ajute.Eu as vrea sa fac altceva, sa merg la limbi straine, dar desigur ca mama nu ar fi de acord.pentru ca acolo nu am nici cea mai mica sansa sa intru la fara plata plus ca asta ar insemna sa pierd un an.
Sau m-am gandit sa incep sa fac un sport de performanta ceva la care sa excelez nu stiu ce sa zic.astept pareri si sugestii.multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Buna! Sunt numeroase schimbari pe care la presupune facultatea si e normal sa fii putin speriat la inceput. Ai senzatia ca profii te coplesesc cu proiecte carora nu la mai faci fata, ca materia e multa si de neinteles. Anul I este cel mai dificil, dar vei vedea ca o sa te descurci. Toti am trecut prin asta. Deja dupa prima sesiune o sa fii mult mai relaxat. In timp, o sa inveti sa-ti iei notite mai eficient, ai sa te obisnuiesti si cu profesorii, ai sa vezi ca sunt profi pe care vei ajunge sa-i admiri si care sa te motiveze sa inveti dar si profi care par sa-si fi gresit cariera. Trebuie sa vezi care sunt cerintele fiecarui profesor, sa le afli " punctele slabe ". Orice profesor, oricat de scortos ar fi, poate fi "imblanzit". pentru ca dincolo de materii, conteaza si omul de la catedra. Daca nu intelegi materia poti sa-i intrebi direct pe profesori. Impusti doi iepuri deodata. Iti pui la punct materia si te remarca si profesorii ( o sa vezi cat conteaza asta la examene ). Informatica e o facultate mai grea, dar o sa faci fata. Ai mai multa incredere in tine. Gandeste pozitiv si priveste in viitor, la final vei lucra intr-un domeniu cu mare cautare si foarte bine platit. Limbi straine oricum vei face in facultate. Iar legat de sportul de performanta, avand in vedere ca esti student si deci ai cel putin 19 ani, e cam tarziu sa sa o iei de la zero si sa ajungi la performanta. In general, performanta cere ani multi de pregatire si talent nativ. Dar poti sa faci sport si in facultate si sunt destule competitii universitare in care te poti afirma. Hai, curaj! Doar nu o sa fii tu primul student la informatica care renunta de frica, nu? Ne intalnim dupa sesiune, aici pe TPU, si o sa vedem atunci, nu numai ca ai supravietuit, dar ca te-ai descurcat si onorabil, ok? Multa bafta!

1 răspuns:
| N3rvos a răspuns:

Sport de performanta e cam greu sa te apuci acum la 20 de ani, iti trebuie ani de antrenament ca sa faci sport de perforanta,[parerea ea este daca nu te descurci deloc sa renunti la ea, si asa pierzi 1 an dar daca te chinui sa o faci si din 4 ani sa faci 5-6-7 pierzi mai multi ani, reprofileaza`te catre ceva care iti face cu adevarat placere, ca pana la urma in meseria pe care o vei avea nu o sa se duca mama ta la munca in locul tau, totusi e viata ta si trebuie sa iti alegi ceva ce iti place! Numai Bine!big grin