| Sergono a întrebat:

Am o nedumerire în legătură cu transferarea mea la alt liceu din județul Brașov.Am de gând să mă transfer de la profilul Filologie la un liceu cu specializări economice în care se fac vreo 3 feluri de materii noi legate de economie și aș vrea să știu dacă trebuie sa dau vreo diferență, mai exact vreun test anume și dacă se ia media de admitere 5-8 sau media pe care o voi avea pe primul semestru din clasa a 9-a.Mulțumesc și vă aștept răspunsurile.

Răspuns Câştigător
| Hassel a răspuns:

Daca in clasa in care vrei sa te transferi sunt mai putin de 30 de copii, te poti transfera si cu o medie putin mai mica(pana la 1 punct) de ultima medie de admitere.Media pe care o vei avea in primul semestru nu va conta pentru transfer(bineinteles, daca nu ai 4 la purtare si 2 la toate materiile), ci va conta la media ta generala.Si la transfer se ia in calcul doar media de admitere la liceu(stii tu, 50% media anilor, 25%tezele unice, 25%examenul national din cls a 8-a)winkingsper ca te-am ajutathappy