| khristineee a întrebat:

Am o problema. Ai mei sunt despartiti dar inca mai tin legatura. Tata de mica m-a invatat cu excursii in strainatate, haine etc. Iar acum vreau sa merg intr-o tabara de engleza si nu ma lasa. Pentru mine ar insemna foarte mult avand in vedere ca iubesc engleza si vreau sa merg pe limbi straine. Cand l-am auzit ca nu ma lasa pur si simplu mi-au dat lacrimile, iar aseara mi-a spus mama ca m-a facut fitoasa si prefacuta. Consider ca nu sunt asa deoarece el imi facea toate poftele si asa sunt invatata. Acum dintr-odata nu mai imi da nimic(cand spun nimic nu ma refer numai la tabara asta). Ce as putea face sa-l conving sa ma lase? P.S. El a fost profesor de matematica si eu acum termin clasa a8a si el vrea sa iau 10 la examen la mate. Spune ca daca voi lua ma va lasa dar va fi prea tarziu pentru ca inscrierile se fac pana pe 31 martie. Am note foarte bune, in 5-8 am avut numai media 10 la mate, ma descurc destul de bine. Cred ca daca mai lucrez putin voi fi in stare sa iau 10, dar el nu crede asta. Ce as putea sa fac sa-l conving? Multumesc din suflet si nu ma deranjeaza daca va spuneti opiniile. Sper doar ca ati inteles ce vreau sa spun.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Unii parinti nu-si manifesta adevarata apreciere fata de rezultatele copiilor, considerand ca astfel ii pot stimula sa progreseze in continuare.Considera ca aratandu-si fatis multumirea,copilul ar considera ca a facut destul si ar,,lasa-o mai moale,, Eu nu cred ca e nemultumit,ci ca vrea sa continui,, in forta,, pregatirea.Totusi consider ca uneori parintii, cu scopul de a-si stimula copii spre o anumita directie, cam exagereaza.Ar trebui mentinut un echilibru intre solicitarea psihica si relaxare.Personal,in locul tatalui tau nu as forta prea mult lucrurile. Discuta problema si cu mama. Sper ca nu cumva,impunandu-ti niste eforturi peste limita,tatal tau sa incerce a se sustrage de la indeplinirea anumitor cereri din partea ta,iar o nereusita sa-i,, motiveze,, unele refuzuri.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Astias parinti? cu 10 pe linie?
i-as pune la perete si le-as trage 1 glont in ceafa.
Daca iei 8 9 ce are?
El vrea 10?
El tot 10 lua?
10 inseamna perfectiune, nimeni nu e perfect.

| khristineee explică (pentru Liviu):

Iti dai seama ca nu lua dar n-ai ce-i face, crede-ma laughing Oricum am rezolvat cu excursia.

| Liviu a răspuns (pentru khristineee):

Cu exceptia la muzica, desen, sport laughing e cam greu sa iei 10big grin

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Situatia ta m-a impresionat si nu stiu ce sa-ti spun. Poate ca refuzul tatalui tau are ca scop sa-ti forteze putin mana, pentru a te stimula pentru acest examen, pe care il considera important.Dovedeste-i ca poti. Multa bafta!

| khristineee explică (pentru Danut_Popa_1961):

Lucrez foarte mult la matematica + ca din clasa a5a ma tot duc la olimpiada si tot nu e multumit sad

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru khristineee):

Unii parinti nu-si manifesta adevarata apreciere fata de rezultatele copiilor, considerand ca astfel ii pot stimula sa progreseze in continuare.Considera ca aratandu-si fatis multumirea,copilul ar considera ca a facut destul si ar,,lasa-o mai moale,, Eu nu cred ca e nemultumit,ci ca vrea sa continui,, in forta,, pregatirea.Totusi consider ca uneori parintii, cu scopul de a-si stimula copii spre o anumita directie, cam exagereaza.Ar trebui mentinut un echilibru intre solicitarea psihica si relaxare.Personal,in locul tatalui tau nu as forta prea mult lucrurile. Discuta problema si cu mama. Sper ca nu cumva,impunandu-ti niste eforturi peste limita,tatal tau sa incerce a se sustrage de la indeplinirea anumitor cereri din partea ta,iar o nereusita sa-i,, motiveze,, unele refuzuri.

| andrewJB a răspuns:

Pai arata-i ca te de dedici acestei materi fal sa fie multumit de tine arata-i ca poti maximul daca el va vedea progresul tau si va vedea ca faci probleme suplimentare si sa vorbiti amandoi despre matematica si scoala ca sigur te va lasa cheia este sa stii cum sa il manipulezi asa cum fac eu cu tatal meu ii stiu punctul fortewinking descoperail asta este cheia spre tabara. Succes!