| eliza a întrebat:

Am o problema cu cosurile nu stiu ce sa fac. ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| andreea_8479 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stiti ca acneea apare din cauza netratarii la timp a fluxului abundent de sebum sau seboree, lipsei igienii pielii, lenjeriei de corp sau a celei pentru dormit, din cauza tulburarilor nervoase, endocrine si a unei alimentatii nesanatoase - carne, prajeli, sare, dulciuri.

Pentru a preveni acneea puteti apela la ceaiuri si cele mai recomandate sunt cele de galbenele si radacina de brusture.

Se va tampona fata, dupa ce aceasta a fost spalata, zilnic cu o infuzie de musetel sau coada-soricelului, coada calului, patlagina sau urzica.

Recomandabil este sa aplicati pe fata dar si pe gat, cataplasme, adica pe piele aplicati un tifon inmuiat in infuzie si lasati aproximtiv 10 minute. De obiecei aceste cataplasme sunt recomandate vara si tot atunci, de 3-4 ori pe saptamana, se freaca pielea cu rosii, prune, caise, portocale sau piersici si se clateste apoi cu apa.

Se recomanda o data pe saptamana si baile cu aburi urmate de scoaterea punctelor negre si aplicarea unei masti din albus de ou batut spuma amestecat cu cateva picaturi de zeama de lamaie sau din drojdie cat o nuca amestecata pana ce se obtine o pasta cu infuzie din plantele de mai sus si cateva picaturi de lamaie.

Masca se spala cu infuzie sau cu apa calduta urmata de apa rece. Aceasta se poate aplica si pe gat si pe decolteu si pana la vindecarea acneei este interzisa fardarea.

Puteti consuma 2-3 cani de ceai din musetel, radacina de brusture si din teci uscate de fasole.

Insa nu uitati ca trebuie sa aveti o alimentatie sanatoasa si sa nu lipseasca fructele si legumele si cel putin 1, 5-2 l de apa pe zi.

6 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Eu am folosit Zynerit timp de o luna si am scapat, nici nu au mai reaparut. il gasesti la farmacie, nu e mai mult de 50 de ron happy

mlm
| mlm a răspuns:

Tamponeaza cu alcool mentolat si Zynerit, vei vedea ca cosurile dispar.

| ...nimeny... a răspuns:

Pai si eu aveam aceeasi problema...
Dar am inceput sa ma dau pe fata cu zeama de lamaie big grin...
Ceva simplu si eficient...
Succeswinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Prepară ceai de mușețel concentrat și spalăte pe față cu el și nu te șterge, lași să se usuce așa și asta o faci seara.
Se găsesc la farmacie diferite batoane care se aplică direct pe coșuri cu rolul de a le usca (sunt și la Avon, Oriflame, etc.) sau la Plafar creme și geluri din plante.
Mare grijă să nu mai pui mâna murdară pe față.
Consultă și un medic dermatolog.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a prescris medicul de familie saptamana trecuta Zineryt (in farmcia din care l-am luat costa 30.51 RON). si dupa cateva zile de utilizare incep sa se vada semne de ameliorare. totusi, sfatul meu e sa treci pe la un medic dermatolog

| gabi_2539 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la un doctor sa vezi despre ce este vbn si iti poate da un tratament