| Qhs a întrebat:

Am o problemă cu părinții mei. Când eram mic și adolescent, m-au ținut aproape de ei, să fiu cuminte și să nu fac prostii. Nu zic că a fost rău, dar acum vreau să fac chestii care nu le plac lor: vreau să-mi pun cercei, să-mi las mustață, să-mi fac un mullet, să-mi fac unghiile cu ojă și să port haine largi, că așa mă simt bine. Mama e stresată de ce zice lumea, dar mie nu-mi pasă de gura lumii. Tata... nu știu exact ce ar zice, că oricum avem o relație mai distantă, dar nu cred că ar fi încântat.

Până acum, mi-am mai făcut unghiile cât timp erau ei plecați sau eram eu plecat de acasă. Port haine largi și îmi plac. Menționez că sunt băiat și sunt gay. Am 18 de ani, deci sunt major.

Cum să abordez situația asta cu look-ul pe care mi-l doresc, fără să-i supăr pe ai mei? Sau să fac pur și simplu ce vreau și să nu-mi pese de ce zic ei?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiind major te poti muta de acasa cu chirie si atunci poti face tot ce vrei si-ti trece prin cap, cu cine vrei tu.
Din pacate, pentru parintii tai a fii rebel si gay pe deasupra inseamna o mare rusine si nu-s de condamnat fiindca traiti intr-o tara homofoba, unde parintii sunt criticati si aratati cu degetul, de rude, vecini, cunsocuti.

Ca sa nu-ti faci parintii de rsuine, incearca sa-i respecti si pe ei si casa lor, imbracandu-te si comportandu-te normal si decent, ca un baiat "normal", cel putin atata vreme cat inca locuiesti in casa parinteasca, avand obligatia sa le respecti in totalitate casa si regulile lor.
Daca nu-ti convine, atunci ai un singur lucru de facut: iti iei valiza cu haine si pleci de acasa!

| Miruna333 a răspuns:

Este viata ta, tu iei deciziile. Esti adult, nu au ce face, cu toate ca tot stai in casa lor. Aceste schimbare te privesc doar pe tine si nu ii afecteaza cu ceva. Ce zice,, lumea'' sa fie ultima grjia a mamei si sa o intereseze mai mult fericirea copilului ei. Nu cu lumea sta in casa, nu lumea e alaturi de ea in momentele grele. Gura lumii nici pamantul nu o astupa. Oamenii te vorbesc si fara sa faci ceva, si in absenta ta, si la cimitir, oriunde. O viata ai si e bine sa o traiesti cum crezi si cum simti.
Daca veti avea divergente, explica-le frumos ca este viata ta si iei toate aceste decizii constient. Nu furi, nu dai in cap, iti faci unghiile si porti haine largi, asta ar trebui sa fie ultima lor grija, stilul tau vestimentar si alegerile sentimentale.