| gabytzuk_3613 a întrebat:

Am o problema cu unghiile, mi se rup foarte repede si se indoaie, si nu imi pot lasa unghiile lungi sad, ce le pot face pentru a se inatri? exista vreun remediu ceva?

7 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Toti ti-au raspuns corect, dar frumosul actor a pus punctul pe i. Mergi la dermatolog, el poate stabili daca e vorba de onicomicoza (ciuperca parazita) sau slaba asimilare a calciului, magneziului, complexului B. Ajuta foarte mult si tratamenele date de colegi, si in ´plus vitamina A uleioasa, cu care te ungi pe unghii.

| want2bMajestic a răspuns:

Mai sa fie...do you know what your problem is? putin calciu in organism.bea lapticsmug si branzasmug sau daca esti micuta si te poti scoate ...chiar si danoninosmugsmug:devil)

| Alice_6278 a răspuns:

Sfatul meu este sa tzii unghiile in apa cu sare minimum 30min. mie mia ajutat foarte foarte mult.

| radu75 a răspuns:

Posibil sa ai onicomicoza-mai bine mergi la un medic dermatolog, asta inseamna lipsa de calciu! tine unghiile in ulei cat de cald poti sa-l suporti de 2, 3 ori pe saptamana, iar pentru ingalbenire tamponeaza zilnic unghiile cu zeama de lamaie.

| licutza_1435 a răspuns:

Punele in apa cu sare.
adica pune intr-un vas apa apoi amesteca cu sare de bucatarie si tine mainele in acea apa...

| chocolatte a răspuns:

Lasa-le sa creasca putin apoi incalzeste ulei de masline sau de floarea soarelui si inmoaie unghiile in el cam 1 min dar atentie sa nu il incalzesti prea tare si nici sa nu atingi cu degetelele ca faci rana (doar varful unghiilor)! Functioneaza! Daca nu poti cumpara lac intaritor de la kallos, cel de la Gabrini nu este asa bun cel putin la mine nu functioneaza! Bafta

| veronyka a răspuns:

Există ojă specială dar sincer nuştiu cît ajută, poţi încerca să le vopseşti cu iod căci iodul întăreşte, mai stai seara cu unghiile în apă cu sare.