| Fonzzo a întrebat:

Am o problema destul de mare. De cand sunt in clasa a 7 a, nu mai am motivatie sa fac nimic. Mi e greu sa ma ridic din pat, mi e greu sa mananc si nici nu prea mai invat, nici nu lucrez nimic. Mama mea e suparata pentru ca merg si la meditatii, la cursuri de progromare in informatica si etc. Ceea ce imi place cat de cat, dar nu stiu, mi e prea lene sa o invat, si sa fac orice. la anul sunt clasa a 8 a si trebuie sa dau examenul, vreau sa stiu neaparat ce naiba sa fac?! Cum sa ma motivez sa fac ceva. sa ma apuc de munca, sa invat o meserie? Sa invat incontinuu? Am 14 ani, timpul a trecut enorm de repede si nu stiu ce sa fac, simt ca sunt captiv

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca treci printr-o depresie, fiindca asta sun starile si comportamnetul tau.
Fiind in parg de examen eu ti-as recomanda sa lasi meditatiile inutile la infor si programare, ca de ele nu ai nevoie acum, dar este vital sa inveti la romana si matematica, fiindca acesatea sunt singurele de care ai nevoie acum, pentru evaluarea nationala.
Spor la invatat si succes la examene!

| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa descoperi ce vrei sa faci in viața! Dacă vrei sa te faci programator, fa acest lucru, dacă vrei sa faci altceva, încearcă mai multe lucruri! Scoala românească nu oferă deloc copiilor cursuri de găsire a vocației și nu îi motivează sa facă nimic! Nu este vina ta

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Sunt acum consilieri de cariera pentru copii dar multi părinți nu stiu sau 200 -300 Lei pentru 2 -3 sedinte de consiliere si teste par mult! Ma bine merge copilu la strand sau McDonald's cu banii aia! Investitie mult mai " sigura "!

| LisaJulie a răspuns (pentru MistarGoGu):

După părerea mea copiii sunt influențați de câștigul banilor in cariera! Nu mai niciun parinte care sa îi cultive copilului caracterul, toți părinții vor ca odraslele lor sa câștige bani

| MistarGoGu a răspuns:

Vei avea timp sa Te SATURI de munca pana la 65 de ani *( varsta de pensionare )! Starea asta a ta vine din lipsa de OBIECTIVE! Unele realizabile nu cai verzi pe pereti!
Dar obiective care sa te facă pe Tine mândru de reusita! Nu pe mama nu pe tata, frați, surori & alte rude!
Materiile din scoala nu prea iti servesc practic in viata!
Viața profesionala începe de la 30 de ani cu adevarat, ai suficient timp sa experimentezi tot ce vrei pana atunci.
Incearca chestii artistice daca crezi ca ai ceva talent *( muzica, actorie, design, vlogging )! Te ajuta sa te dezvoti chiar daca nu vei merge pe asta in viitor!

| MistarGoGu a răspuns:

Ce cursuri de programare faci? Ce limbaj înveți? Asa de curiozitate...

| MistarGoGu a răspuns:

Cum crezi ca se simte un jucător de tenis care dupa mii de ore de antrenament si sute de meciuri jucate ridica in mana un trofeu de la Winbledon, Lorand Gaross sau alt turneu important... sau un fotbalist care tine in mana Balonul de aur sau alt trofeu! O cupa mondială?
Sau un câștigător de premiu Nobel?

| LisaJulie a răspuns (pentru MistarGoGu):

Cred ca putem sa fim de acord ca scoala românească produce doar roboti obedienti și nu gânditori sau intelectuali adevărați

| MistarGoGu a răspuns (pentru LisaJulie):

Am mai zis -o eu politica de stat : Keep them stupid!

| LisaJulie a răspuns (pentru MistarGoGu):

John Rockefeller a spus asta! Ca vrea o națiune de muncitor, nu de ganditori